Wielkanoc 2024. Czy Polaków stać na święta? Sondaż (WIDEO)

Większość Polaków nie zamierza pożyczać pieniędzy, by sfinansować zakupy na Wielkanoc - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Publikacja: 27.03.2024 11:38

Uczestnicy sondażu byli pytani o planowane wydatki na Wielkanoc 2024

Uczestnicy sondażu byli pytani o planowane wydatki na Wielkanoc 2024

Foto: PAP/Małgorzata Sawoch

Wielkanoc to święto ruchome, które wypada między 22 marca a 25 kwietnia. To najważniejsze święto w kulturze chrześcijańskiej, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Obchody Świąt Wielkanocnych mają formę Triduum Paschalnego poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Zmartwychwstania.

Czytaj więcej

Piękna pogoda w Wielkanoc. IMGW: Termometry pokażą do 24 stopni Celsjusza

Święta Wielkanocne 2024. Ile planują wydać Polacy?

W 2024 r. pierwszy dzień Świąt Wielkanocy przypada 31 marca, zaś Poniedziałek Wielkanocny będzie obchodzony 1 kwietnia. W związku z nadchodzącą Wielkanocą przeprowadzono sondaż, w którym zapytano uczestników, ile planują w tym roku wydać na Święta Wielkanocne.

Najwięcej wskazań (30,4 proc.) zyskała odpowiedź "301-500 zł". Co piąty (21 proc.) Polak planuje wydać na święta nie więcej niż 300 złotych. Wydatki w przedziale 801-1000 zł planuje 17,3 proc. ankietowanych, zaś co dziesiąty (10,6 proc.) respondent wyda 501-800 zł. Przeznaczyć na Święta Wielkanocne ponad tysiąc złotych w 2024 r. chce mniej niż co dziesiąty badany (9,6 proc.). Odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" wybrało 8,1 proc. ankietowanych.

Skąd Polacy wezmą pieniądze na Wielkanoc?

Uczestnicy sondażu byli też pytani, z jakich środków będą finansować zakupy na Wielkanoc. Zdecydowana większość (88,5 proc.) odparła, że z bieżących dochodów. Co 15 uczestnik badania (6,7 proc.) planuje wydać na święta swoje oszczędności.

Czytaj więcej

Sondaż: Jaką ocenę wystawiają rządowi Tuska Polacy po pierwszych 100 dniach?

Z ankiety wynika, że Polacy nie planują brać pożyczek, by zapłacić za przygotowania do świąt. Opcje "chwilówka" i "pożyczka w banku" wskazało 0 proc. badanych, 0,3 proc. planuje pożyczyć pieniądze od rodziny lub znajomych, zaś niespełna co setny ankietowany (0,9 proc.) planuje debet na koncie.

Odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" wybrało 3,6 proc. uczestników badania.

Sondaż został przeprowadzony 22 i 23 marca na próbie 1000 osób metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat
Społeczeństwo
IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze
Społeczeństwo
Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii