Putin przeciw golasom. „Goła imprezka” w Moskwie wywołała wściekłość na Kremlu

Kreml dyryguje represjami wobec rosyjskich celebrytów, którzy bawili się niezbyt obyczajnie. Z powodu udziału w „gołej imprezce”, urządzonej przez blogerkę i gwiazdę telewizji Anastasię Iwlewą, w kłopoty wpadło kilkaset osób ze świecznika.

Publikacja: 29.12.2023 22:31

Jedno ze zdjęć z imprezy Anastasii Iwlewej (z prawej), które celebrytka opublikowała na swoim Telegr

Jedno ze zdjęć z imprezy Anastasii Iwlewej (z prawej), które celebrytka opublikowała na swoim Telegramie, zanim usunęła konto. Obok raper Dżigan (właśc. Denis Ustymenko-Weinstein).

Foto: t.me/ivleeva

Wieczorem 20 grudnia w centrum Moskwy, w klubie Mutabor odbyło się przyjęcie, na które goście z show biznesu mieli przyjść „almost naked”. Uczestnicy powinni byli być jak najskromniej ubrani, jeden z raperów przyszedł na przykład przyodziany tylko w skarpetkę na genitaliach.

„Goła imprezka” w Moskwie. Zew Narodu przeciw skarpetce

Wydarzenie wywołało wybuch wściekłości na Kremlu. Uczestników zaatakowali rosyjscy blogerzy wojskowi, deputowani parlamentu, aktywiści różnych prokremlowskich organizacji (np. Zew Narodu). Szefowa jednej z nich wezwała do bojkotu uczestników na „szczeblu państwowym”.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja Władimira Putina

W klubie przeprowadzono rewizję a potem zamknięto go, bo znaleziono alkohol bez akcyzy. Organizatorkę zaczął kontrolować urząd skarbowy i już znalazł niezapłacone podatki na kilkaset milionów rubli. Ponadto do sądu trafił pozew przeciw niej, podpisany przez 23 nikomu nie znane osoby, które uznały że zabawa (na którą nikt ich nie zapraszał) „wyrządziła im straty moralne”. Dlatego żądają od Iwlewej odszkodowania w wysokości miliarda rubli (równowartość ok. 11 mln dolarów).

Gdzie i kiedy dorośli ludzie chodzą z gołym tyłkiem

„Świat jest niesprawiedliwy – był, jest i będzie zawsze. Gdzieś kogoś zabijają, gdzieś głodują dzieci a gdzieś w tym czasie piją szampana. (…) Gdzie i kiedy chodzą dorośli ludzie z własnym gołym tyłkiem, to ich sprawa” – pisała zaraz po imprezie jej uczestniczka Ksenia Sobczak, dobra znajoma Putina.

Ale odezwało się nawet rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Splamieni zostali ci, którzy wzięli w niej udział”. Raper, który przyszedł tylko w skarpetce, został skazany na 15 dni aresztu. W braku jego stroju urzędnicy dopatrzyli się chuligaństwa i „propagowania nietradycyjnych zachowań seksualnych”. Tak w rosyjskim prawie określany jest homoseksualizm, a za jego „propagowanie” (choćby przez skarpetkę) grozi kara kilku lat więzienia.

Skutki „gołej imprezki”. Aktor wycięty z filmu, muzycy wyrzuceni z koncertów

Wystraszona Iwlewa opublikowała w internecie już dwa nagrania, w których kaja się, przeprasza i płacze. Jednocześnie wykasowała ze swego konta wcześniejsze antywojenne wypowiedzi. Ale nic to nie pomogło.

Raper Vacio (w środku, właśc. Nikołaj Wasiliew), który na imprezę przyszedł odziany jedynie w skarpe

Raper Vacio (w środku, właśc. Nikołaj Wasiliew), który na imprezę przyszedł odziany jedynie w skarpetkę, do sądu, który skazał go na 15 dni aresztu, przybył już ubrany.

telegram

Co najmniej kilkunastu uczestników imprezy straciło kontrakty reklamowe (w tym pechowa blogerka), odwołano ich koncerty w różnych miastach oraz występy w telewizji (w tym w koncertach noworocznych). Były mąż Ałły Pugaczowej, znany piosenkarz Filipp Kirkorow i uczestnik „gołej imprezy” zniknął z filmu w którym grał – sceny z nim zostały wycięte.

Profesjonalne odwracanie uwagi od cen jajek

Jeden z rozmówców wydania The Moscow Times, urzędnik z Kremla, wyjaśnił kto i dlaczego dyryguje represjami przeciw artystom. – Duncowa to waży powód – mówił. Chodzi o dziennikarkę z prowincjonalnego Rżewa Jekaterinę Duncową, która nagle zgłosiła się jako niezależna kandydatka w marcowych wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza rzecz jasna odmówiła jej zarejestrowania.

- Jej pojawienie się i publiczna aktywność wywołały rozdrażnienie na Kremlu. Poza tym, Ukraińcy uderzyli w okręt w porcie w Teodozji, ceny jajek wzrosły – no i na inne artykuły żywnościowe – i tak dalej. Negatywnych emocji (w społeczeństwie) dużo się zebrało – wyjaśniał motywy działań Kremla.

- Przede wszystkim chodziło o przeniesienie uwagi obywateli i skierowanie ich gniewu z Kremla w stronę kapryśnych i bezczelnych gwiazd sceny – dodał.

Putin zaaprobował, rozkazy wydane

- Kampania na taką skalę dyskredytująca te gwiazdy to już polityka wewnętrzna. Bez klepnięcia tego przez Putina i bez rozkazu kremlowskiego kuratora polityki wewnętrznej Siergieja Kirienko (no i kuratora mediów Aleksieja Gromowa) niemożliwym byłoby jej prowadzenia. A lobbowali ją mundurowi i (policja polityczna) FSB – wyjaśniał kolejny urzędnik, tym razem z wyborczego sztabu Putina.

Czytaj więcej

W Rosji coraz więcej islamu. „Niekontrolowana fala imigrantów”

Nie wiadomo, co dalej stanie się z gwiazdami show biznesu. Niektórzy (jak Iwlewa) już dwukrotnie, publicznie przepraszali a kampania przeciw nim trwa nadal.

Społeczeństwo
Masowe protesty na Wyspach Kanaryjskich. Mieszkańcy do turystów: "Szanujcie nasz dom"
Społeczeństwo
Nowy Jork. Przed sądem, gdzie trwa proces Trumpa, podpalił się mężczyzna
Społeczeństwo
Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?