Elon Musk poparł cele Izraela. "Ci, którzy zamierzają mordować, muszą zostać zneutralizowani"

Elon Musk udzielił wsparcia izraelskiej kampanii przeciwko Hamasowi, mówiąc, że jednym z wyzwań jest powstrzymanie propagandy, która doprowadziła do ataku z 7 października, po którym Izrael rozpoczął bombardowania i operację lądową w Gazie.

Publikacja: 27.11.2023 17:07

Elon Musk

Elon Musk

Foto: Mandel NGAN / AFP

Musk, właściciel platformy mediów społecznościowych X, dawniej znanej jako Twitter, w poniedziałek odwiedził Izrael. Wizyta miliardera przypadła na trwające cztery dni zawieszenie broni między izraelskim wojskiem (IDF) a Hamasem. Elon Musk przeprowadził dyskusję internetową na żywo z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Szef izraelskiego rządu mówił, że zniszczenie Hamasu (cel wojenny Izraela) jest konieczne do jakiegokolwiek przyszłego pokoju z Palestyńczykami. Jak podaje agencja Reutera, podczas dyskusji na X Spaces (w tzw. pokoju) Elon Musk ogólnie zgodził się z takimi celami.

- Nie ma wyboru - powiedział Musk, właściciel firm Tesla i SpaceX. - Ja też chciałbym pomóc - zadeklarował.

Czytaj więcej

Czteroletnia dziewczynka wśród zakładników uwolnionych przez Hamas

Elon Musk: Skończyć z propagandą, która szkoli ludzi na przyszłych morderców

- Ci, którzy zamierzają mordować, muszą zostać zneutralizowani - kontynuował Elon Musk. - Trzeba skończyć z propagandą, która szkoli ludzi na przyszłych morderców. A następnie (trzeba - red.) uczynić Gazę zamożną. Jeśli tak się stanie, myślę, że będzie to dobra przyszłość - mówił właściciel platformy znanej do niedawna pod nazwą Twitter.

Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że Musk zaangażuje się w proces, o którym mówił. Zdaniem premiera Izraela, fakt, że Elon Musk zdecydował się na złożenie wizyty świadczy o jego zaangażowaniu "w próbę zapewnienia lepszej przyszłości".

Elon Musk oskarżany o antysemityzm

Dwa tygodnie temu Elon Musk był oskarżany przez grupy zajmujące się prawami obywatelskimi o podżeganie do nienawiści przeciw Żydom. Doszło do tego po tym, jak miliarder zgodził się z postem na X głoszącym, że żydowskie społeczności "szerzą dokładnie ten rodzaj dialektycznej nienawiści wobec białych, którą, jak twierdzą, chcą, aby ludzie przestali używać przeciwko nim".

Musk Skrytykował też Anti-Defamation League (ADL – Liga Przeciwko Zniesławieniom), amerykańską organizację żydowską, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów.

Czytaj więcej

Młodzież coraz słabiej popiera Bidena

Musk odrzucał zarzuty

Później miliarder tłumaczył, że życzy ludzkości wyłącznie tego, co najlepsze oraz pomyślnej przyszłości dla wszystkich. "W tym tygodniu pojawiły się setki fałszywych doniesień w mediach, jakobym był antysemitą. Nic bardziej mylnego" - napisał.

W poniedziałek Benjamin Netanjahu pokazał Elonowi Muskowi nagrania z ataku z 7 października, zebrane z kamer Hamasu, kamer monitoringu i innych źródeł.

Ostatni raz Netanjahu i Musk spotkali się 18 września w Kalifornii. Premier Izraela apelował wówczas do właściciela X o znalezienie równowagi między ochroną wolności słowa a walką z mową nienawiści.

Musk oświadczył wcześniej, że sprzeciwia się wszystkiemu, co "promuje nienawiść i konflikt", w tym na platformie X. W możliwym nawiązaniu do swojej solidarnościowej wizyty w Izraelu w poniedziałek Musk zamieścił w serwisie X deklarację, że "czyny mówią głośniej niż słowa".

Elon Musk miał się też spotkać z prezydentem Izraela Jicchakiem Herzogiem oraz rodzinami zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Kancelaria Herzoga podała, że prezydent i Musk omówią "potrzebę działania w celu zwalczania rosnącego antysemityzmu w internecie".

Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy