Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 17:35 Publikacja: 10.11.2023 13:58
Bieg niepodległości w Warszawie
Foto: UM Warszawa
Takie wnioski płyną z badania ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna, który poznała „Rzeczpospolita”. Z badania tego wynika, że większość Polaków (78 proc.) uważa się za patriotów. Autorzy panelu wskazują, że nasilenie tożsamości patriotycznej wzrosło z 21 proc. w 2015 roku do 29 proc. w 2023.
W badaniu zadane zostało pytanie: na ile respondenci czują się patriotami. Można było udzielić odpowiedzi w 10-stopniowej skali od 1 - nie czuję się, do 10 - czuje się. Okazuje się, że większość Polaków czuje się patriotami – 78 proc. wskazało odpowiedź od 6 do 10. Patriotami czują się częściej osoby powyżej 55 roku życia (88 proc.), a najrzadziej najmłodsi Polacy (63 proc. wśród osób w wieku 18-24 lata). Patriotami czują się częściej osoby z wykształceniem wyższym niż słabiej wykształcone.
105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. W całym kraju będziemy wspominali to wydarzenie.
Święto 11 listopada jest dla wielu Polaków okazją do wypoczynku i spędzenia czasu w rodzinnym gronie, a nie udziału w imprezach patriotycznych.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
„Jak ci się żyje rok od objęcia władzy przez rząd Donalda Tuska” - takie pytanie zadano w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Po upadku reżimu Baszara Asada 46 Syryjczykom, którzy przebywają w Polsce, zawieszono wydanie decyzji o przyznaniu ochrony. Co z nimi dalej? Nie wiadomo. W tym roku blisko pół tysiąca Syryjczyków złożyło u nas wniosek o azyl.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Rezerwacje na grudzień są na niższym poziomie niż miesiąc temu dla listopada, również w obiektach wypoczynkowych, pomimo dwóch okresów świątecznych - Bożego Narodzenia i sylwestra - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Z dramatów osobistych i zawirowań historii potrafiła wyjść obronną ręką. Jako projektantka tkanin przyczyniła się do wypromowania polskiego wzornictwa w latach międzywojennych. Warto przypominać dorobek Wandy Kosseckiej. 13 grudnia minęło 69 lat od jej śmierci.
Generał chciał zniweczyć plany kontrrewolucji w całym bloku socjalistycznym. W tej sytuacji praworządność schodziła na dalszy plan. Ważniejszy był efekt.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas