Sąd Najwyższy Meksyku: Karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją

Meksykański Sąd Najwyższy uchylił ustawę federalną przewidującą kary za aborcję, podtrzymując wcześniejsze orzeczenie, że odpowiedzialność karna za aborcję jest niezgodna z konstytucją.

Publikacja: 07.09.2023 05:04

Demonstracja zwolenniczek zalegalizowania aborcji w Meksyku

Demonstracja zwolenniczek zalegalizowania aborcji w Meksyku

Foto: AFP

Orzeczenie meksykańskiego Sądu Najwyższego oznacza, że placówki federalnej ochrony zdrowia mogą przeprowadzać zabiegi aborcji - pisze Reuters.

Prawo do aborcji w Meksyku: Zwycięstwo ruchu na rzecz praw aborcyjnych kobiet

Liczący 11 sędziów Sąd Najwyższy Meksyku już w 2021 roku orzekł, że odpowiedzialność karna za aborcję jest niezgodna z konstytucją, ale orzeczenie dotyczyło wówczas tylko stanu Coahuila, którego dotyczyła sprawa rozpatrywana przez sąd.

Środowe orzeczenie dotyczy całego Meksyku i oznacza zwiększenie dostępności aborcji w tym kraju. Orzeczenie jest znaczącym zwycięstwem ruchów na rzecz praw aborcyjnych kobiet w kraju, w którym większość mieszkańców stanowią katolicy.

Czytaj więcej

Krok ku legalizacji aborcji w Meksyku. W USA inne trendy

Jak zauważa Reuters orzeczenie Sądu Najwyższego Meksyku ws. aborcji zapadło w czasie, gdy w USA, w 2022 roku, amerykański Sąd Najwyższy podważył federalną ochronę prawa do aborcji, uchylając wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade sprzed kilku dekad. W blisko połowie z 50 stanów USA dostęp do aborcji został poważnie ograniczony.

- Nie mielibyśmy tego orzeczenia, gdybyśmy nie mieli tego z Coahuila dwa lata temu, ale to dzisiejsze ma większy zasięg jeśli chodzi o dostęp do aborcji - mówiła po środowym orzeczeniu Sądu Najwyższego Meksyku Isabel Fulda, zastępca dyrektora organizacji Grupa Informacyjna na rzecz Wyboru Reprodukcyjnego (GIRE). To ta organizacja skierowała sprawę do Sądu Najwyższego.

Środowe orzeczenie dotyczy całego Meksyku i oznacza zwiększenie dostępności aborcji w tym kraju

Sąd przychylił się do wniosku GIRE podważającego przepisy federalnego Kodeksu karnego i orzekł, że przepisy prawa, które kryminalizują aborcję, nie powinny dłużej obowiązywać.

Meksyk: 12 z 32 stanów już nie karze za aborcję

Orzeczenie otwiera możliwość przeprowadzania przez placówki systemu federalnej ochrony zdrowia w Meksyku zabiegów aborcji, co będzie mieć istotne znaczenie w związku z planami centralizacji systemu ochrony zdrowia w kraju.

Od czasu wyroku meksykańskiego Sądu Najwyższego z 2021 roku, 32 stany meksykańskie zaczęły stopniowo modyfikować stanowe Kodeksy karne usuwając z nich przepisy przewidujące kary za aborcję.

W ubiegłym miesiącu stan Aguascalientes stał się 12 meksykańskim stanem, który zdekryminalizował aborcję, po orzeczeniu Sądu Najwyższego dotyczącym tego stanu podobnym do tego, jakie zapadło w 2021 roku w sprawie dotyczącej stanu Coahuila.

Orzeczenie meksykańskiego Sądu Najwyższego oznacza, że placówki federalnej ochrony zdrowia mogą przeprowadzać zabiegi aborcji - pisze Reuters.

Prawo do aborcji w Meksyku: Zwycięstwo ruchu na rzecz praw aborcyjnych kobiet

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Dowody osobiste Rosjan na emigracji unieważnione
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Niedźwiedź zaatakował mężczyznę zbierającego jagody. „To kolejny taki przypadek”
Społeczeństwo
W wieku 94 lat zmarł komik Bob Newhart. Nigdy nie przeszedł na emeryturę
Społeczeństwo
Copa America. Generalny sprawdzian przed mundialem wyjątkowo nieudany
Społeczeństwo
Rumunia: Niedźwiedź zabił 19-latkę. Podwojono liczbę zwierząt do odstrzału