Szlak pieszy na Gubałówkę blokowany. Góralka domaga się 5 złotych

W połowie pieszego szlaku na górującą nad Zakopanem Gubałówkę, wytyczonego przez Polskie Koleje Linowe, stanął płot, a góralka zaczęła w środę pobierać opłaty za ominięcie go - informuje "Tygodnik Podhalański".

Publikacja: 06.07.2023 11:31

Gubałówka

Gubałówka

Foto: Kapitel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Przejście szlakiem zablokowała Jadwiga Gąsienica Byrcyn, która przekonywała, że "to pole z dziada pradziada należy do jej rodziny", jej dziadek nie został wywłaszczony, a "PKL ją ignoruje", zaś "burmistrz nie chce się spotkać". 

Spór góralki z władzami Zakopanego i PKL

- Namawiałam: siądźcie razem, wyjdźcie z jakąś propozycją, bo ja jestem otwarta na wszystko, ale została zignorowana. Powiedziałam, pokażcie mi akt wywłaszczenia, oni mówią że się zawieruszył. Walczymy o swoje, bo czujemy się pokrzywdzeni. (...) Nie mam nic przeciwko turystom. To tylko wola burmistrza i PKL-u żeby się dogadać - dodała.

Za przejście od turystów Gąsienica Byrcyn zaczęła pobierać opłatę w wysokości 5 zł od osoby (mieszkańcy Zakopanego przechodzą za darmo). Jak przypomina "Tygodnik Podhalański" podobna sytuacja miała miejsce dwa lata wcześniej.

Czytaj więcej

Polskie Koleje Linowe otwierają kolejne ośrodki

Marta Grzywa, przedstawicielka biura prasowego PKL, komentując sprawę w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim" powiedziała, że "w czerwcu 2021 roku Polskie Koleje Linowe (PKL) przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) udostępniły nowy, nieodpłatny, ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę". - By udostępnić nieodpłatną ścieżkę PKL przesunął w 2021 roku ogrodzenie zabezpieczające trasę kolei linowo-terenowej, tak by wyznaczyć ogólnodostępny szlak dla turystów. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę - dodała.

Takie działania podważają własność spółki PKL i Skarbu Państwa poprzez stawianie ogrodzenia w poprzek ogólnodostępnego szlaku oraz są również w sprzeczności z dbałością o dobry wizerunek Miasta Zakopane

Marta Grzywa, przedstawicielka biura prasowego PKL

Z oświadczenia przedstawicielki PKL wynika, że "prowadzone działania kilku osób blokujące przejście na udostępnionej przez PKL ścieżce na Gubałówce zostały podjęte bez zgody PKL, co więcej naruszają zabezpieczenia górskiej ścieżki, poprzez montowanie na szlaku własnych budowli".

- Takie działania podważają własność spółki PKL i Skarbu Państwa poprzez stawianie ogrodzenia w poprzek ogólnodostępnego szlaku oraz są również w sprzeczności z dbałością o dobry wizerunek Miasta Zakopane. W związku z zaistniałą sytuacją Polskie Koleje Linowe wezwały Policję i wystąpiły z żądaniem zaprzestania naruszania prawa własności PKL oraz działań uderzających bezpośrednio w turystów, którzy nie są świadomi zaistniałej sytuacji - oświadczyła Grzywa.

Gubałówka: Jeśli nie szlakiem pieszym, to kolejką linową

Gubałówka to wzniesienie górujące od strony północno-zachodniej nad Zakopanem. Liczy od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Oprócz wejścia szlakiem pieszym można się do niej dostać - płatnie - kolejką linową zarządzaną przez PKL.

Przejście szlakiem zablokowała Jadwiga Gąsienica Byrcyn, która przekonywała, że "to pole z dziada pradziada należy do jej rodziny", jej dziadek nie został wywłaszczony, a "PKL ją ignoruje", zaś "burmistrz nie chce się spotkać". 

Spór góralki z władzami Zakopanego i PKL

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jacek Bartosiak stracił stopień doktora? „Będę się odwoływał i walczył do końca”
Społeczeństwo
Sondaż: Ponad połowa Polaków chce dalszego wspierania Ukrainy. W tym wyborcy Konfederacji
Społeczeństwo
Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak
Społeczeństwo
IMGW: Polska w zasięgu chłodnego powietrza. Burze, chmury i ulewy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Społeczeństwo
W Polsce kwitnie już barszcz Sosnowskiego. Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę?
Społeczeństwo
Sondaż: Która telewizja informacyjna w Polsce jest najbardziej obiektywna?