Gordon, Republikanin, podpisał ustawę w czasie, gdy sędzia federalny w Teksasie rozważa nakazanie ogólnokrajowego zakazu stosowania pigułki aborcyjnej mifepristone w odpowiedzi na pozew grup antyaborcyjnych.

Istotą dwustronicowej ustawy z Wyoming jest przepis, który czyni nielegalnym "przepisywanie, wydawanie, rozprowadzanie, sprzedawanie lub używanie jakiegokolwiek leku w celu uzyskania lub wykonania aborcji".

Czytaj więcej

Francja. Wolność, równość, aborcja

Tak zwane "pigułki po stosunku", leki antykoncepcyjne na receptę stosowane przed potwierdzeniem ciąży, są wyłączone z zakazu.

Ustawa zawiera również wyłączenie dla wszelkich zabiegów niezbędnych do ochrony kobiety "przed bezpośrednim niebezpieczeństwem, które w znacznym stopniu zagraża jej życiu lub zdrowiu", jak również dla wszelkich zabiegów w przypadku "naturalnego poronienia zgodnie z obecnie przyjętymi wytycznymi medycznymi".

Złamanie zakazu ma być traktowane jako wykroczenie karne, zagrożone karą do sześciu miesięcy więzienia i grzywną do 9 tys. dolarów.

Czytaj więcej

Mężczyzna z Teksasu pozywa trzy kobiety za pomoc jego byłej żonie w zdobyciu tabletek aborcyjnych

Przepisy przewidują, że kobieta, "na której dokonano lub usiłowano dokonać aborcji chemicznej, nie będzie ścigana karnie".

Gubernator powiedział, że pozwala również na uchwalenie, bez jego podpisu, oddzielnej ustawy, aby zakazać konwencjonalnych procedur aborcyjnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne dla ochrony zdrowia i życia matki, lub w przypadku gwałtu lub kazirodztwa. Wyjątkiem jest również dopuszczenie do zakończenia ciąży, jeśli lekarze stwierdzą, że istnieje śmiertelna anomalia płodu.

Walka o prawa do aborcji nasiliła się w Stanach Zjednoczonych po zeszłorocznym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który unieważnił decyzję Roe v. Wade z 1973 r. legalizującą ten zabieg.

Gordon przyznał, że zwolennicy praw do aborcji, którzy już zakwestionowali zakaz aborcji w Wyoming, który wszedł w życie po decyzji Roe v. Wade, złożyli pozew, aby zablokować nowo uchwalony zakaz.