Mieszkańcy Korei Południowej mają rok życia w momencie urodzenia i każdy kolejny rok jest dodawany 1 stycznia. Jest to wiek najczęściej podawany w życiu codziennym.

Istnieje również osobny system dla celów poboru do wojska lub obliczania legalnego wieku do picia alkoholu i palenia, w którym wiek osoby jest obliczany od zera w momencie urodzenia, a rok jest dodawany 1 stycznia.

Jednak od początku lat 60. Korea Południowa w dokumentach medycznych i prawnych stosuje również międzynarodową normę polegającą na obliczaniu wieku od zera przy urodzeniu i dodawaniu roku przy każdych urodzinach.

Czytaj więcej

Północnokoreańskie pociski spadają przy granicy morskiej między Koreami

Stosowanie różnych systemów nie będzie dłużej obowiązywało -  przynajmniej w oficjalnych dokumentach - kiedy nowe przepisy, które przewidują używanie tylko międzynarodowej metody liczenia wieku, wejdą w życie w czerwcu 2023 roku.

- Zmiana ma na celu zmniejszenie niepotrzebnych kosztów społeczno-ekonomicznych, ponieważ spory prawne i społeczne, a także zamieszanie utrzymują się z powodu różnych sposobów obliczania wieku - powiedział Yoo Sang-bum z rządzącej Partii Władzy Ludowej.

29-letnia Jeong Da-eun jest zadowolona ze zmiany, mówiąc, że zawsze musiała się dwa razy zastanowić, gdy za granicą pytano ją o wiek.

- Pamiętam, jak obcokrajowcy patrzyli na mnie ze zdziwieniem, ponieważ tak długo zajęło mi przyjście z odpowiedzią, ile mam lat - powiedziała agencji Reutera.

- Kto nie cieszył się z bycia o rok lub dwa lata młodszym - dodała.