Reklama
Rozwiń

Raport: Ubóstwo w Polsce wzrośnie do poziomu z 2015 r.

17 października, w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN Polska opublikował raport „Poverty Watch 2022” dotyczący poziomu biedy w Polsce.

Publikacja: 17.10.2022 15:08

Wnioski płynące z raportu wskazują, że ubóstwo w Polsce będzie rosnąć

Wnioski płynące z raportu wskazują, że ubóstwo w Polsce będzie rosnąć

Foto: Adobe Stock

W 2021 roku, w skrajnym ubóstwie żyło ponad 1.6 mln osób. Zmiany w stosunku do roku 2020 są niewielkie (o 1 punkt procentowy spadło ubóstwo skrajne, a nieznacznie wzrosło relatywne), ale prognozy za rok 2022 muszą niepokoić. Zdaniem autorów raportu, m.in. w związku z rosnącymi kosztami życia, inflacją i napływem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, ubóstwo w Polsce może wzrosnąć do poziomu z 2015 roku.

W raporcie omówiono jeszcze jeden unijny wskaźnik jakościowy: opisujący pogłębioną deprywację (brak możliwości zaspokojenia potrzeb) - materialną i społeczną. Uwzględnia on listę 13 podstawowych potrzeb – jeśli rodzina nie może zrealizować co najmniej siedmiu z nich – uważa się ją za „żyjącą w pogłębionej deprywacji”. Przez lata w Polsce wskaźnik ten spadał, w minionym roku wzrósł o 99 tys, osób do poziomu 922 tys. obywateli, zarówno w grupie osób starszych, jak i ogółem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczeństwo
Czy w Ząbkach doszło do aktu dywersji? Jest komentarz rzecznika MSWiA
Społeczeństwo
Zakaz alkoholu na stacjach paliw nie dzieli Polaków
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Wybuch gazu, lata tułaczki i walka z urzędnikami
Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości