Gdy w 1921 r. powstawała Irlandia Północna, jej ludność stanowili w dwóch trzecich protestanci, w jednej trzeciej - katolicy. Opublikowane w czwartek dane ze spisu powszechnego z 2021 r. mówią, że teraz w Irlandii Północnej 45,7 proc. mieszkańców to osoby identyfikujące się jako katolicy lub wychowane w tej wierze. W przypadku protestantów odsetek ten wyniósł 43,5 proc.

Dziesięć lat temu protestanci przeważali liczebnie nad katolikami (48 do 45 proc.), choć po raz pierwszy ich odsetek wśród populacji spadł poniżej 50 proc.

Czytaj więcej

Historyczny sukces Sinn Féin w wyborach w Irlandii Północnej. Krok ku zjednoczeniu wyspy

Religijne podziały w Irlandii Północnej sięgają XVII wieku, gdy na wyspę przybywali osadnicy-protestanci ze Szkocji i Anglii, którzy mieli wzmocnić autorytet angielskiej korony. Tradycyjnie protestanci uważani są za lojalistów, zwolenników pozostania kraju częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zaś katolicy częściej opowiadają się za zjednoczeniem Irlandii.

Jak pisze agencja Reutera, demografowie przewidywali, że katolicy mogą w ciągu jednego pokolenia stać się większością wyborców w Irlandii Północnej. W maju po raz pierwszy najwięcej miejsc w regionalnym parlamencie uzyskała republikańska Sinn Fein, opowiadająca się za zjednoczeniem Irlandii.

Colum Eastwood, lider umiarkowanej irlandzkiej partii nacjonalistycznej SDLP powiedział w czwartek, że zmiana ujawniona w ostatnim spisie ludności to "doniosły moment we współczesnej historii Irlandii", którego nie należy lekceważyć.

Agencja Reutera pisze, że choć katolicy "zazwyczaj głosują na irlandzkie partie nacjonalistyczne i popierają zjednoczenie Irlandii", to wzrost liczby katolików nie oznacza automatycznego wzrostu poparcia dla tych partii ani dla zjednoczenia. Sondaże pokazują, że nie wszyscy katolicy i protestanci popierają dominujące w swych społecznościach poglądy na temat zjednoczenia Irlandii.

Spis powszechny ujawnił też, że 43 proc. osób w Irlandii Północnej identyfikuje się jako Brytyjczycy (to spadek o 5 pkt. proc. w ciągu 10 lat), 33 proc. uważa się za Irlandczyków (wzrost o 5 pkt. proc.), a 32 proc. - za Irlandczyków Północnych. W spisie można było wybrać więcej niż jedną tożsamość narodową.