Amini zapadła w śpiączkę i zmarła po aresztowaniu przez tzw. policję moralności stojąca na straży przestrzegania w kraju zasad szariatu. Jej śmierć wywołała falę protestów w kraju. Prezydent Iranu zapowiedział przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Władze zapewniają, że wszczęły śledztwo ws. okoliczności śmierci Amini.

Protesty najintensywniejsze są w północno-zachodniej części Iranu, zamieszkiwanej przez społeczność kurdyjską, ale do demonstracji doszło też w Teheranie i co najmniej 50 miastach i miasteczkach w całym kraju.

Jak pisze Reuters policja używa siły, by rozproszyć protestujących.

W środę, w Meszhedzie, w północno-wschodnim Iranie członek prorządowej organizacji paramilitarnej, zwanej Basij, został zasztyletowany - podają dwie irańskie agencje informacyjne.

Tasnim i Fars informują o zasztyletowaniu członka Basij na swoich kanałach w serwisie Telegram. Władze oficjalnie nie potwierdzają, że doszło do zabójstwa.

Czytaj więcej

Zamieszki w Iranie po śmierci 22-latki. Władze zapowiadają, że wyłączą internet

Agencja Tasnim informowała też, że członek Basij zginął też w mieście Kazwin, w wyniku odniesionej rany postrzałowej co miało być efektem działania "gangów i buntowników".

Łącznie, od wybuchu zamieszek, zginąć miało już czterech członków irańskich sił bezpieczeństwa.

Na północnym-wschodzie Iranu protestujący krzyczeli: "Zginiemy, zginiemy, ale odzyskamy Iran" w pobliżu komisariatu policji, który został podpalony.

Posterunek policji został też podpalony w Teheranie.

Protestujący wznoszą okrzyki wymierzone w najwyższego przywódcę duchowego Iranu, ajatollaha Alego Chamenej. "Mojtaba, umrzyj i nigdy nie zostań najwyższym przywódcą" - skandował tłum w Teheranie odnosząc się do syna ajatollaha, który ma zostać następcą ojca na stanowisku.

Władze Iranu miały - w związku z protestami - ograniczyć dostęp do internetu w Iranie.