Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 168

Około 21 proc. Brytyjczyków, którzy goszczą obecnie Ukraińców w swoich domach, stwierdziło, że rosnące koszty życia wpłynęły na ich zdolność do zapewniania wsparcia „w dość dużym stopniu” - wynika z badań przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny (ONS). 9 proc. ankietowanych twierdzi natomiast, że wpłynęło to „bardzo” na ich zdolność do pomocy, podczas gdy 41 proc. uważa, że miało to wpływ „niewielki”.

26 proc. badanych jest zdania, że „w ogóle nie wpłynęło to na ich zdolność do pomocy”. 3 proc. powiedziało, że „nie wie”, czy miało to jakikolwiek wpływ. 

Czytaj więcej

Kolejny Dom Uchodźcy otwarty - tym razem w Siedlcach

ONS po raz pierwszy opublikował dane na temat osób wspierających uchodźców z Ukrainy w ramach programu Domy dla Ukrainy. Podkreślono, że dane są eksperymentalne.

Program sponsorski Domy dla Ukrainy umożliwia obywatelom Ukrainy i ich krewnym przyjazd do Wielkiej Brytanii. Uchodźcy otrzymują opiekę sponsora, który może zapewnić im zakwaterowanie przez co najmniej sześć miesięcy.

Urząd Statystyczny przeprowadził ankietę wśród dorosłych Brytyjczyków zarejestrowanych w programie od 7 lipca. Odpowiedzi udzieliło około 17 702 osób. Niemal trzy czwarte (74 proc.) badanych to osoby obecnie goszczące uchodźców z Ukrainy. 4 proc. ankietowanych wcześniej było sponsorami, 18 proc. przyjęło pierwszych gości, a 3 proc. planuje to zrobić w przyszłości.

Czytaj więcej

Badanie: Dwie trzecie mieszkańców 12 największych polskich miast zaangażowało się w pomoc uchodźcom