Sondaż: Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców

Ponad połowa badanych uważa, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, polski rząd powinien przyjąć uchodźców z tego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych.

Publikacja: 25.02.2022 23:20

Sondaż: Polacy popierają przyjęcie ukraińskich uchodźców

Foto: AFP

W badaniu zakończonym w przeddzień rosyjskiego ataku na Ukrainę, z takim stwierdzeniem zgodziła się wyraźna większość ankietowanych (56%), a przeciwko był jedynie co piąty respondent (22%). Ważne jest to, że przyjęcie uchodźców popierają zwolennicy wszystkich głównych sił politycznych w Polsce.

Za przyjęciem uchodźców jest 56% zwolenników PiS (20% jest przeciw), a nawet 53% wyborców Konfederacji (36%  - przeciw). Najsilniej za zapewnieniem schronienia uchodźcom z Ukrainy opowiadają się zwolennicy opozycji, w tym 81% sympatyków Koalicji Obywatelskiej, 75% wyborców Lewicy oraz 70% wyborców Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i 59% zwolenników Koalicji Polskiej (PSL).

Jedynie niewielkie (od 10 do 18%) odsetki zwolenników partii opozycyjnych są przeciwne przyjmowaniu uchodźców. 

Czytaj więcej

Atak na Ukrainę: Wsparcie i zbiórki w polskich miastach

 - Badanie pokazuje, że polskie społeczeństwo jest otwarte na ukraińskich uchodźców, niezależnie od polaryzacji politycznej. To bardzo mocny sygnał. Po rosyjskim ataku odsetki te są z pewnością jeszcze wyższe, niż pokazało nasze badanie - skomentował wyniki dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. 

Według sondażu podobne poparcie deklaruje 41% Niemców, kiedy 38% jest przyjmowaniu Ukraińców przez ich Niemcy przeciwnych.

Badania zostały przeprowadzone w ramach cyklu Barometr Polska-Niemcy na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych, Deutsches Polen-Institut, Fundacji Konrada Adenauera i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej metodą CAWI (za pomocą panelu internetowego) na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców w wieku 18-75 lat przez KANTAR PUBLIC w dniach od 14 lutego do 22 lutego 2022 r.

Społeczeństwo
Emerytury dla Ukraińców. Jedna składka do ZUS wystarczy do otrzymania polskiego świadczenia
Społeczeństwo
Sondaż: Nie tylko autostrady. Polacy chcą wsparcia też dla transportu publicznego
Społeczeństwo
Sondaż: Większość Polaków uważa, że marsz 4 czerwca pomoże wygrać opozycji
Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje