W czasie konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet w Fryburgu, religioznawców z Uniwersytetu w Lucernie i Szwajcarskie Centrum na rzecz Islamu i Społeczeństwa (SZIG) dyskutowano na temat najnowszych badań dotyczących sposobu postrzegania muzułmanów w Szwajcarii.

Według organizatorów spotkania wrogość wobec muzułmanów w Szwajcarii jest bezpośrednim efektem obowiązującego dyskursu politycznego i sposobu, w jakim media informują o islamie wyolbrzymiając określone aspekty tej religii.

Wrogość - przekonuje przewodnicząca FCR Martine Brunschwig Graf - "jest efektem karmienia opinii publicznej faktami, które nie mają nic wspólnego z muzułmanami, ale mają wiele wspólnego z międzynarodowymi wydarzeniami". 

Szef szwajcarskiego MSW Alain Berset ostrzegł przeciwko "łączeniu islamu z terroryzmem i obciążaniu islamu za wszystkie akty ekstremizmu popełnione w imieniu tej religii".

Organizatorzy konferencji obarczali też odpowiedzialnością zarządzających profilami w mediach społecznościowych za sianie propagandy, która wzbudza nieufność wobec muzułmanów i prowadzi do ich wykluczenia społecznego.