W cyklu sondażowym „Miasto moje, a w nim..." prezentujemy kolejną trójkę: IBRiS zbadał opinie mieszkańców Warszawy, Szczecina i Opola na temat ich aglomeracji.

Ogólna ocena życia w mieście najlepiej wypada dla Szczecina – ponad 82 proc. osób jest zadowolonych – oraz dla stolicy – ponad 80 proc. Ale najwięcej opinii pozytywnych zbiera prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski – ponad 74 proc. Być może mają na to także wpływ wyniki badań odbioru w sieci trzech prezydentów miast zrealizowane przez Instytut Monitorowania Internetu i Mediów Społecznościowych (publikowaliśmy je w „Rzeczpospolitej" w środę). Wynikało z nich m.in, że w Opolu prezydent Wiśniewski najszerzej dociera do mieszkańców ze swoim przekazem.

W ten sposób prezydent Opola dostał się na drugie miejsce w naszym rankingu (do tej pory dziewięciu miast) - po Rzeszowie, w którym ustępujący prezydent Tadeusz Ferenc ma pozytywne oceny ponad 88 procent mieszkańców, tuż przed Zieloną Górą, której prezydenta Janusza Kubickiego dobrze ocenia 74.3 proc i Gdańskiem z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, która zebrała 64 proc. głosów „na tak". Mieszkańcy Rzeszowa i Zielonej Góry deklarują też najwyższy, ponad 90-procentowy wskaźnik zadowolenia z poziomu życia w swoich miastach.

Trzaskowski bardziej krajowy niż miejski

– Piotr Krystek, który w tym towarzystwie ma zdecydowanie najdłuższy staż na fotelu prezydenta miasta, jest oceniany pozytywnie przez niespełna 60 proc. badanych Szczecinian. Na końcu stawki znalazł się Rafał Trzaskowski – analizuje Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS.

I wyjaśnia, że w połowie swojej pierwszej kadencji Rafał Trzaskowski został oceniony pozytywnie przez niespełna 52 proc. mieszkańców stolicy, co jest jednocześnie „jednym z najgorszych wyników w perspektywie dotychczas zbadanych miast".

– Trzeba jednak pamiętać, że jest on prawdopodobnie najsilniej kojarzony z ogólnopolską polityką, co może mieć także odbicie w jego ocenie jako zarządcy miasta – dodaje Kowalczyk.

Może to potwierdzać niedawny sondaż zaufania do polityków przeprowadzony przez IBRiS, w którym Rafał Trzaskowski cieszy się zaufaniem niewiele mniejszym niż prezydent Andrzej Duda i większym niż premier Mateusz Morawiecki. Pozycja ta wypływa przede wszystkim z jego usytuowania w polityce krajowej, a nie miejskiej.

Warto też zwrócić uwagę, że mieszkańcy stolicy są przekonani, iż ich miasto jest dobrym miejscem do życia. Ponad połowa stwierdziła, że w Warszawie żyje się lepiej niż w innych miastach wojewódzkich – to jeden z najlepszych wyników wśród miast, które zostały dotąd uwzględnione w projekcie (lepszy wynik zanotowano jedynie w Gdańsku – 55 proc.). W Szczecinie i Opolu takiej odpowiedzi udzieliło trzech na dziesięciu pytanych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Usługi komunalne kontra ochrona zdrowia

A jak oceniane są poszczególne dziedziny miejskiego życia? Opole wygrywa pod względem usług komunalnych – ponad 88 proc. ocen pozytywnych, Warszawa rynkiem pracy – ponad 55 proc. ocen pozytywnych, a Szczecin ochroną zdrowia – 36,6 proc. pozytywnych, choć trzeba dodać, że w tej sferze oceny są najsurowsze we wszystkich miastach. W Warszawie pozytywnie dostęp do ochrony zdrowia ocenia zaledwie 28 proc. mieszkańców. Należy też zauważyć, że jest to sfera w dość nikłym stopniu zależna od władz miejskich. Opole wygrywa także oceną bezpieczeństwa (także na drogach): ponad trzy czwarte mieszkańców ocenia je pozytywnie, w Szczecinie jest to niespełna 60 proc. a w stolicy – 55 proc. Opole ma także najwyższe oceny pod względem oferty sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej.

– Pomimo znaczącej różnicy w ludności żadne z miast nie bryluje ani nie odstaje od pozostałych w ocenie poszczególnych dziedzin funkcjonowania – komentuje Kowalczyk.