Grumpy Cat, której prawdziwe imię brzmi Tardar Sauce (sos tatarski), zyskała swój przydomek dzięki charakterystycznemu wyrazowi pyszczka. Wygląda, jakby miała za chwilę zacząć narzekać. 

Jej wygląd to efekt wady genetycznej związanej z karłowatością.

W 2012 roku opiekunowie kotki zamieścili jej zdjęcie na portalu społecznościowym Reddit. Fotka cieszyła się tak wielką popularnością, że na Facebooku powstał oficjalny profil kotki -  „The Official Grumpy Cat”, który do tej chwili zyskał 8,7 mln fanów. 

Zdjęcie kotki pojawiło się nawet na pierwszej stronie jednego z wydań "The Wall Street Journal" i stało się bazą tysięcy memów krążących w Internecie.

W 2013 roku właścicielka kota, Tabatha Bundesen, podpisała wartą 150 tys. dolarów umowę z firmą Grenade Beverage, na mocy której skrzywiony pyszczek kotki znalazł się na opakowaniach kawy mrożonej tej firmy pod nazwą Grumppucino.

Firma jednak wykorzystała wizerunek Grumpy Cat również na koszulkach i opakowaniach kawy ziarnistej, które ma w ofercie.

Bundesen zdecydowała się wytoczyć proces firmie Grenade. Kilka dni temu sąd w Kalifornii orzekł, że Grenade "rażąco naruszyła prawa autorskie" i bezprawnie wykorzystała wizerunek Grumpy Cat, i przyznał powódce 710 tys. dolarów odszkodowania.