Australia: Plus 50,7 stopni Celsjusza - rekord ciepła wyrównany

W australijskim mieście Onslow, w Australii Zachodniej, w czwartek temperatura osiągnęła poziom 50,7 stopnia Celsjusza, co jest najwyższym pomiarem w historii stanu i wyrównaniem rekordu ciepła w Australii, zanotowanego przed ponad 60 laty.

Publikacja: 14.01.2022 05:37

Temperatury w Australii Zachodniej przekraczają 50 stopni Celsjusza

Temperatury w Australii Zachodniej przekraczają 50 stopni Celsjusza

Foto: Adobe Stock

W czwartek w Australii Zachodniej temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza zanotowano w kilku miastach w regionie Pilbara. W Mardie i Roebourne termometry pokazały plus 50,5 stopnia Celsjusza.

Australijskie Biuro Meteorologii potwierdza, że temperatura, jaką zanotowano w Onslow, to najwyższa w historii pomiarów temperatura na terenie stanu Australia Zachodnia.

Jak dotąd w Australii tylko raz zanotowano temperaturę w wysokości plus 50,7 stopni Celsjusza - miało to miejsce w Oodnadatta, w Australii Południowej, w 1960 roku.

Temperatura, jaką zanotowano w Onslow, to najwyższa w historii pomiarów temperatura na terenie stanu Australia Zachodnia

Pomiar temperatury w Onslow musi zostać jeszcze oficjalnie potwierdzony - zaznacza "The Independent".

Luke Huntington z australijskiego Biura Meteorologii zwraca uwagę, że w regionie Pilbara wysokie temperatury utrzymują się od kilku miesięcy. W regionie panuje też susza. Według Huntingtona istnieje duża szansa, że temperatura w regionie będzie utrzymywać się codziennie na poziomie wyższym od średniej, przynajmniej do czasu nadejścia pory deszczowej. 

Biuro Meteorologii ostrzega mieszkańców Australii Zachodniej przed falą upałów, jaka ma nawiedzić ten stan.

Czytaj więcej

2021 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Ubiegły rok był piątym najbardziej gorącym rokiem w historii pomiarów - wynika z opublikowanego właśnie raportu. Siedem ostatnich lat jest zarazem siedmioma najgorętszymi latami w historii pomiarów.

Społeczeństwo
Hongkong: Po 10 latach powróciły gigantyczne "Gumowe kaczki”
Społeczeństwo
Polska będzie płacić za uchodźców z Południa? Państwa UE osiągnęły porozumienie
Społeczeństwo
Egipt: Schwytano rekina, który zabił młodego Rosjanina w Hurghadzie
Społeczeństwo
Sondaż: Putin zwrócił dwie trzecie Europejczyków przeciwko Rosji
Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku