Mimo fatalnego dla partii rządzącej początku roku, Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje dużą przewagę nad największą partią opozycyjną.

W najnowszym sondażu na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 33 proc. pytanych - oznacza to wzrost o 0,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Czytaj więcej

Sondaż. PiS wciąż wygrywa. PSL przed Konfederacją

Koalicja Obywatelska odnotowała wzrost poparcia o 0,2 proc. i z wynikiem 25,1 plasuje się wciąż na drugim miejscu.

Partia Szymona Hołowni od miesięcy zajmuje trzecią lokatę - wskazało ją 11,8 proc. respondentów, co oznacza wzrost poparcia o 1,8 pkt. proc.

Z minimalnym spadkiem o 0,1 pkt. proc. Lewica jest kolejną partią wskazaną przez ankietwanych - chce na nią głosować 8,2 proc. badanych.

Tuż za nią - Konfederacja. Partia ta odnotowała największy wzrost poparcia, o 2,9 pkt. proc. Oddanie na nią głosu zadeklarowało 9 proc. pytanych.

W coraz bardziej bezpiecznej sytuacji jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Partię Władysława Kosiniaka-Kamysza, która długo balansowała w okolicach progu wyborczego, wskazało 7,6 proc. respondentów - więcej o 1,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

W ciągu nieco ponad dwóch tygodni (poprzednie badanie przeprowadzono 20 grudnia) radykalnie zmalał odsetek niezdecydowanych. W omawianym sondażu odpowiedź "nie wiem" wskazało tylko 7,2 proc. badanych, co oznacza spadek o 6,1 pkt. proc.

Ponad połowa osób, które wzięły udział w badaniu, deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach - 52,5 proc. wśród nich "zdecydowanie tak" odpowiedziało 34 proc.  Głosować nie chce 38,1 proc. a 9,3 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Sondaż parlamentarny United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został wykonany w dniach 6-7 stycznia na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. W celu zebrania odpowiedzi skorzystano z metody wspieranego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI).