FDA: Pigułka przeciw COVID-19 koncernu Merck jest skuteczna

Amerykańska Federalna Agencja Żywności i Leków ogłosiła, że pigułka przeciw COVID-19 koncernu Merck jest skuteczna. Niezależni eksperci sprawdzą czy lek jest bezpieczny.

Publikacja: 26.11.2021 15:34

FDA: Pigułka przeciw COVID-19 koncernu Merck jest skuteczna

Foto: AFP

W październiku koncern Merck & Co. poinformował, że jego eksperymentalne pigułki przeciw COVID-19 zmniejszyły liczbę hospitalizacji i zgonów o połowę w grupie osób, które zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2 biorących udział w testach lekarstwa.

Koncern zwrócił się do Federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA) i regulatorów w innych częściach świata z wnioskami o zatwierdzenie pigułek do użycia.

W piątek FDA wydała komunikat, w którym przekazano, że pigułka jest skuteczna w walce z wirusem. Zewnętrzni eksperci sprawdzą teraz czy jest bezpieczna. Agencja nie jest zobowiązana do stosowania się do zaleceń ekspertów.

Czytaj więcej

Nowy wariant koronawirusa. Izrael kupuje 10 milionów specjalnych testów PCR

Naukowcy z FDA przekazali, że przeprowadzania badania wykazały kilka potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo koncern zebrał znacznie mniej danych na temat bezpieczeństwa swojego produktu niż producenci innych leków przeciw COVID-19.

Wszystkie leki przeciw COVID-19 dopuszczone obecnie przez FDA wymagają zastrzyku lub kroplówki, co ogranicza ich zastosowanie. Jeśli zostanie zatwierdzony, lek firmy Merck byłby pierwszym, który pacjenci mogliby przyjmować w domu, aby złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Jest on już dopuszczony do użytku w nagłych wypadkach w Wielkiej Brytanii.

FDA zapyta swoich niezależnych doradców, czy korzyści płynące z leku przewyższają ryzyko i czy jego stosowanie powinno być ograniczone w przypadku kobiet w ciąży.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy