Z Wenezueli wyjechało w ostatnich latach ponad 5,6 mln osób, jedna trzecia z nich trafiła do Kolumbii. Powodem tego exodusu jest trawiący Wenezuelę kryzys ekonomiczny - informuje Caritas Polska w materiale przesłanym mediom.

Caritas organizuje pomoc dla migrantów w postaci akcji "Paczki dla Wenezueli", organizowanej we współpracy m.in. z kolumbijską Caritas.

Paczki, głównie żywnościowe, zawierające m.in. ryż, olej, fasolę, konserwy, kawę i mleko w proszku, otrzymało ponad tysiąc rodzin z przygranicznego departamentu Norte de Santander. Dwie trzecie z nich to wenezuelscy migranci, jedną trzecią beneficjentów stanowili najubożsi Kolumbijczycy z rejonów Villa del Rosario oraz San José de Cúcuta.

Pomoc trafiała w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców lub osób starszych, pozbawionych jakiegokolwiek dochodu.

W listopadzie rozpoczyna się kolejna edycja tej akcji, która potrwa 6 miesięcy, ale tym razem obejmie też Bogotę, do której trafia jedna piąta wszystkich migrantów z Wenezueli.

Zmieni się również forma pomocy - zamiast paczek żywnościowych potrzebujący dostaną elektroniczne vouchery na zakupy.

Jak pomóc?

- Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela

- Wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)

- Wysyłając SMS o treści WENEZUELA na numer 72052 (koszt 2,46 zł)