„Wiadomo, że protokoły zatrzymania sporządzono na podstawie art. 19.11 Kodeksu administracyjnego (dystrybucja, produkcja, przechowywanie, transport produktów informacyjnych zawierających wezwania do działalności ekstremistycznej lub promowanie takiej działalności), rzekomo za subskrybowanie kanałów ekstremistycznych” – podała organizacja w opublikowanym komunikacie.

Oficjalny przedstawiciel Dyrekcji Spraw Wewnętrznych Homelskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Witalij Pristromow w rozmowie z agencją Interfax powiedział jedynie, że „nie ma żadnych informacji w tej sprawie”.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Po co nam zachodnie szczepionki, rosyjskie lepsze

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi istnieje ponad 320 „ekstremistycznych” kanałów na Telegramie i czatów telegramowych. Od 12 października na Białorusi obowiązuje rządowy dekret o walce z ekstremizmem i rehabilitacją nazizmu. MSW w swojej wykładni przepisów ostrzegło, że czytanie „ekstremistycznych” treści nie grozi odpowiedzialnością karną, ale subskrypcja kanałów je dostarczających jest już „elementem popularyzacji, rozpowszechniania informacji ekstremistycznych”.