Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.

Po orzeczeniu lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wezwał do wzięcia udziału w wiecu na Placu Zamkowym w Warszawie. W piątek przekonywał, że w wydarzeniu powinny wziąć udział osoby, które cenią sobie "wolność, dobrobyt i bezpieczeństwo".

Czytaj więcej

Premier Doland Tusk
Donald Tusk: Kto wyprowadza Polskę z UE nie jest patriotą, zdradza nasz interes narodowy

- Operacja wyprowadzania Polski z Europy zaplanowana przez Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pełną parą. Jeżeli pozostaniemy bierni, nic go nie zatrzyma. Coraz więcej ludzi mówi dziś, że ciśnie im się na usta tylko jedno słowo "zdrada", bo to jest zdrada - mówił Tusk.

Opinię w sprawie zgłoszonego wydarzenia wydał Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. "Zgodnie z § 26 ust. 1b ww. rozporządzenia maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób, biorąc powyższe pod uwagę w ocenie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zgromadzenie w którym zadeklarowano udział 200 osób nie powinno się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny i stanowi wysokie ryzyko transmisji wirusa wśród dużej liczby uczestników biorących udział w zgromadzeniu" - czytamy.