Moeti oceniła, że gromadzenie przez bogate kraja dużych ilości szczepionek, w celu m.in. szczepienia w pełni zaszczepionych dodatkową dawką, to "kpina z równego dostępu do szczepionki" na COVID-19.

W Afryce, zamieszkiwanej przez 1,3 mld osób, w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest mniej niż 2 proc. populacji.

6

Tyle szczepień wykonano w Afryce na 100 tysięcy mieszkańców

Moeti mówiła, że choć sytuacja epidemiczna w Afryce stabilizuje się, a na kontynent dociera więcej szczepionek to jednak "Afryce wieje wiatr w oczy", ponieważ bogate kraje, jak USA, zdecydowały się na doszczepianie w pełni zaszczepionych dodatkową dawką.

Dyrektor WHO w Afryce podkreśliła też, że sytuacja jest "bardzo delikatna", ponieważ wariant Delta dominuje już w większości z 54 państw Afryki.

Jak dotąd w Afryce wykryto ponad 7,3 mln zakażeń. Zmarło ponad 186 tysięcy chorych na COVID-19.

Czytaj więcej

Koronawirus. Czy trzeba doszczepiać zaszczepionych na COVID? Jednoznaczne stanowisko WHO

Władze USA podjęły decyzję, że wszyscy Amerykanie będą mogli otrzymać dodatkową dawkę szczepionki na COVID-19, począwszy od 20 września. Ma to pomóc we wzmocnieniu ochrony społeczeństwa przed wariantem Delta. Moeti wyraziła nadzieję, że doszczepianie nie będzie realizowane za pomocą szczepionek przeznaczonych dla Afryki.

Zwróciła przy tym uwagę, że dostęp do szczepionek na COVID-19 jest już dziś bardzo nierówny. W krajach bogatych podano średnio 103 dawek szczepionek na 100 osób. W Afryce wskaźnik ten wynosi 6.