Filip, mąż królowej Elżbiety II, książę Edynburga, zmarł w piątek w wieku 99 lat. W ostatnim czasie spędził wiele tygodni w szpitalu w związku z zakażeniem, którego natury nie ujawniono.

„Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego ani nie będzie poprzedzony wystawieniem trumny na widok publiczny” - oświadczył jeszcze w piątek brytyjski College of Arms. Książę Filip spocznie na terenie zamku Windsor. Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się kaplicy świętego Jerzego. Książę Filip życzył sobie, by ceremonia odbyła się w gronie najbliższych.

O szczegółach ceremonii Pałac Buckingham poinformował w sobotę. Pogrzeb poprzedzi osiem dni żałoby narodowej. W związku z pandemią koronawirusa, nie będzie wystawienia trumny z ciałem księcia. W dniu pogrzebu zostanie ona przeniesiona do kaplicy św. Jerzego na nabożeństwo. Zostanie odprowadzona przez członków rodziny królewskiej, w tym księcia Karola.

Brytyjczycy zostali poproszeni, aby nie brali udziału w uroczystościach pogrzebowych, zgodnie z zaleceniami związanymi z pandemią Covid-19. Rodzina królewska dodatkowo zaapelowała, by nie przynosić kwiatów i nie gromadzić się na terenie królewskich rezydencji.

W pogrzebie weźmie udział tylko 30 osób, które będą zobowiązane do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Ceremonia będzie transmitowana w telewizji.

Na pogrzeb przyleci ze Stanów Zjednoczonych książę Harry. Jak informuje telewizja Sky News, jego ciężarnej żonie Meghan „odradzono podróżowanie”.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej biorąc udział w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

W 1947 roku zrzekł się tytułów z Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II.

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron porzucił karierę w marynarce wojennej.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Królowa nazywała księcia Filipa jej „stałym źródłem siły i ostoją”.

W maju 2017 roku książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia. Od tego czasu rzadko pojawiał się publicznie, najczęściej towarzysząc królowej w czasie znaczących wydarzeń publicznych.

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Karol, ich najstarszy syn, jest obecnie następcą brytyjskiego tronu.