"Rz": Jeszcze film nie wszedł na ekrany, widziało go bardzo niewiele osób, a już dostał prestiżowe wyróżnienie: "Wektora 2012".

Olga Bieniek, grupa Filmicon, producentka filmu "Układ Zamknięty":

Ta nagroda za odważne przedstawienie problemów, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy, to dla nas wielka i miła niespodzianka. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to nagroda nie tyle za film sam w sobie, bo on na ekrany wejdzie dopiero w kwietniu, ale za pewien potencjał ideologiczny, za jego przesłanie i podjęcie tematu bezkarnego niszczenia przedsiębiorcy, obywatela przez urzędników państwowych.

O niszczeniu firm przed nadgorliwych prokuratorów, niekompetentnych urzędników fiskusa mówi się niemal codziennie, wiele publikacji poświęciła temu "Rz". Ale nie ma zmian w prawie, ukrócenia bezkarności.

Nasz film też świata nie zmieni i nie takie jest jego zadanie. Chcieliśmy przede wszystkim w atrakcyjny sposób pokazać zwykłym ludziom, którzy pójdą do kin, że taki problem istnieje. Że nasz codzienny świat może się zawalić nie dlatego, że zrobiliśmy coś złego, ale w wyniku działań urzędów. Ale mówimy tu o pewnym ideologicznym przesłaniu. A z naszego punktu widzenia, jako ekipy producenckiej i aktorskiej misją było przede wszystkim zrobienie ciekawego filmu na bardzo wysokim poziomie.

Film miał być gotowy jesienią, później zimą tego roku. Skąd takie opóźnienia?

Zaczynając dwa lata temu, nie spodziewaliśmy się, że aż tak bardzo będziemy borykać się z finansami. Nie chcieliśmy ze szkodą dla walorów filmu zmieniać koncepcji, skracać go, wycinać scen. Jak pisała "Rz", dofinansowania produkcji odmówił Polski Instytut Sztuki Filmowej, pomogli prywatni sponsorzy - przedsiębiorcy. Najbardziej, główny mecenas filmu, Kasa Sfefczyka. Poza problemami finansowymi nie było żadnych innych, wspólpraca z ekipą aktorską i filmową była wspaniała, wszystkim nam zależało by ten film ukończyć.

Słyszałem, że film ma szereg zaproszeń na zagraniczne festiwale.

To prawda, kiedy pokazywaliśmy przedstawicielom zachodnich dystrybutorów trailer filmu, wzbudził zainteresowanie, propozycje udziału w festiwalach się pojawiły. Na pewno w kilku weźmiemy udział, na razie finalizujemy ostatnie prace nad produkcją.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ