[b]Rz: Samoa zmienia ruch drogowy z prawostronnego na lewostronny, licząc na import tanich samochodów z Australii i Nowej Zelandii. W większości krajów jeździ się po prawej stronie drogi. Skąd w ogóle wziął się ruch lewostronny?[/b]
Robert Bielecki: Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. Papież Bonifacy VIII, chcąc wprowadzić porządek na drogach, którymi masowo poruszali się pielgrzymi, nakazał ruch lewostronny. Wybrał lewą stronę, ponieważ większość ludzi jest praworęczna, a więc zbrojnym łatwiej jest odeprzeć atak wroga z prawej strony. To była decyzja o charakterze praktycznym, mająca na względzie bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – pieszych, konnych i podróżujących pojazdami.
[b]Czyli tradycyjnie powinniśmy poruszać się lewą stroną drogi. Od kiedy przeszliśmy na prawą stronę? [/b]
Ruch prawostronny zawdzięczamy w dużym stopniu Napoleonowi, który nowe francuskie zasady narzucił podbitym terytoriom. Dzięki temu Francuzi osiągnęli dodatkowy efekt w postaci wprowadzenia zamieszania w szeregach wroga. Dla przeciwników musiało być dużym zaskoczeniem, że żołnierze francuscy poruszali się po „złej” stronie drogi. Potem ruch prawostronny przyjmowały kolejne kraje europejskie. W Polsce obowiązuje od 1918 roku.
[b]A dlaczego tej organizacji ruchu nie przejęły wszystkie kraje?[/b]