W raporcie stwierdzono, że urzędnicy w całej Korei Północnej wymuszają pieniądze od obywateli, którzy nie są w stanie związać koniec z końcem. Osoby, które nie płacą, mogą być zatrzymywane i skazywane. W najgorszej sytuacji są osoby pracujące w szarej strefie.

Korea Północna za tragiczną sytuację humanitarną wini sankcje nałożone przez ONZ za rozwój programów atomowych i balistycznych. W raporcie stwierdzono jednak, że finansowanie wojska jest dla Pjongjangu priorytetowe.

Obawiam się, że ciągłe koncentrowanie się na kwestii jądrowej odwraca uwagę od strasznego stanu praw człowieka wielu milionów mieszkańców Korei Północnej - powiedziała Michelle Bachelet, komisarz ONZ ds. praw człowieka.

- Prawa do wyżywienia, ochrony zdrowia, schronienia, pracy, swobody przemieszczania się oraz swobody są powszechne i niezbywalne, ale w Korei Północnej zależą one przede wszystkim od możliwości przekupywania urzędników państwowych - dodała.

Średnio czterem na dziesięciu mieszkańców Korei Północnej chronicznie brakuje pożywienia, a w kraju wprowadzane są dalsze cięcia racji żywnościowych.