Niezwykły gest najbogatszego Rosjanina

Aliszer Usmanow, najbogatszy Rosjanin, kupił na aukcji medal noblowski, który wraz z nagrodą w dziedzinie genetyki otrzymał w 1962 roku James Watson. I zwrócił go właścicielowi.

Aktualizacja: 10.12.2014 12:33 Publikacja: 10.12.2014 11:58

Aliszer Usmanow

Aliszer Usmanow

Foto: youtube

Genetyk, nagrodzony za odkrycie struktury DNA, postanowił przeznaczyć dochód ze sprzedaży medalu na cele charytatywne. Był to pierwszy w historii przypadek sprzedaży medalu przez żyjącego laureata.

Jak twierdzą media, powody, którymi kierował się Watson podejmując tę decyzję, nie były do końca chwalebne. Naukowiec ma się czuć odsunięty w cień przez środowisko naukowe, głównie z powodu swoich niepoprawnych politycznie wypowiedzi na temat czarnoskórych, homoseksualistów czy otyłych.

Bez względu na powód decyzji, medal Watsona został kupiony przez anonimowego wówczas nabywcę w ubiegłym tygodniu na licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku za 4,7 miliona dolarów. Przedstawiciele Christie's przyznali, że w historii aukcji noblowskich jest to najwyższa kwota.

Nabywca, najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow, ujawnił, że kupił medal z zamiarem zwrócenia go Watsonowi.

- James Watson to jeden z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości. Nie do przyjęcia dla mnie była sytuacja, w której tak wybitny naukowiec musi sprzedać swój medal - stwierdził Usmanow. - Nagroda za odkrycie struktury DNA musi pozostać w jego rękach - podkreślił.

Majątek Usmanowa szacowany jest przez magazyn "Forbes" na 18 miliardów dolarów. To plasuje go na 28. miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Jest potentatem w dziedzinie metalurgii i komunikacji, właścicielem "Kommiersanta" i współwłaścicielem londyńskiego klubu piłkarskiego Arsenal FC.

Usmanow oddaje medal nobliście

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne