Wstąpienie Czarnogóry do NATO w referendum poparłoby 47 proc. obywateli, podczas gdy 43 proc. społeczeństwa byłoby przeciw. Badanie agencji IPSOS – Strategic Marketing przeprowadzono w dniach 4-11 czerwca, na 1050 ankietowanych powyżej 18. roku życia. W porównaniu z lutym poparcie dla członkostwa Czarnogóry w NATO zwiększyło się o około 10 proc.

W pierwszej połowie czerwca, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył na spotkanie z urzędnikami odpowiedzialnymi za realizację warunków, których spełnienie jest konieczne, aby zaprosić Czarnogórę do Sojuszu. Warto zauważyć, że jednym z problemów Czarnogóry na drodze do NATO był, według ówczesnych danych, bardzo niski procent społecznego poparcia dla tego procesu.

Pod koniec maja prezydent Włoch Sergio Mattarella, będąc z wizytą w Czarnogórze, ocenił, że kraj ten jest już gotowy do członkostwa w NATO. Natomiast w kwietniu, podczas spotkania w siedzibie NATO w Brukseli, omówiono PARP (Proces Planowania i Oceny) dla Czarnogóry na 2015 rok. Oceniono wówczas, że kraj osiągnął bardzo dobre rezultaty w dążeniu do standardów NATO. Członkowie i partnerzy NATO pozytywnie ocenili także postępy Czarnogóry w realizacji celów partnerskich i ogólnej reformy systemu obrony.

Już na początku ubiegłego roku władze Czarnogóry miały nadzieję na zaproszenie do NATO podczas wrześniowego szczytu w Walii. Jednak pod koniec czerwca sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w 2015 roku.

Nie bez znaczenia w kwestii przystąpienia Czarnogóry do NATO było uregulowanie sporu o przebieg granicy z Bośnią i Hercegowiną. Kilka tygodni temu bośniacki parlament odrzucił jednak rezolucję uznającą kawałek ziemi w Czarnogórze jako własny.

Na początku maja Węgry, Czechy, Słowacja i Polska również pozytywnie oceniły realizację reformy struktur obrony oraz postępy na drodze ku standardom NATO przez siły zbrojne Czarnogóry. Przedstawiciele resortów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), byli także zadowoleni z aktywnej roli Czarnogóry na Bałkanach Zachodnich.