Urodzony jako kobieta transseksualny Freddy McConnell, dziennikarz brytyjskiego "Guardiana", jeszcze przed operacją zmiany płci zaszedł w ciążę i w 2018 roku urodził dziecko.

Operację przeszedł po rozwiązaniu ciąży.

Chciał, aby w akcie urodzenia wpisany został jako ojciec, a nie matka noworodka.

McConnell argumentował, że zarejestrowanie go w akcie urodzenia jako matki narusza jego prawa człowieka w zakresie prywatności i życia rodzinnego i wniósł pozew przeciwko Generalnemu Urzędowi Rejestrowemu, który zarządza rejestracją urodzeń i zgonów w Anglii i Walii, a który odmówił mu żądanego wpisu tłumacząc, że osoby rodzące muszą być zarejestrowane jako matki.

Sąd jego wniosek odrzucił. Ostateczny wyrok wydal wczoraj Sąd Najwyższy.

Adwokaci McConnella uzasadniali, że zarejestrowanie go jako ojca lub rodzica  leży w interesie dziecka.

Jednak adwokaci Urzędu Rejestrowego, Ben Jaffey i Sarah Hannett, choć przyznali, że sytuacja dowodzi, jak skomplikowane są kwestie dotyczące obrony praw osób transseksualnych, to jednak orzekli, ze wpisanie McConnella jako matki w akcie urodzenia nie narusza jego praw człowieka.

Sąd najwyższy w Londynie z tymi argumentami się zgodził i oddalił powództwo McConnella.

Decyzja sądu rozczarowana jest Laura Russell z organizacji charytatywnej Stonewall, działającej na rzecz osób LGBT+. Jej zdaniem ten wyrok  jest dowodem na to, że obecne ustawodawstwo zaprzecza kruchej równouprawnieniu osób trans, które w niektórych sytuacjach mają pełnię praw, a w niektórych - nie.

Wspieramy Freddy'ego i nasza praca będzie trwała dopóty, dopóki przepisy uznają status prawny wszystkich rodziców - lesbijek, gejów, bi i trans w przypadku narodzin ich dziecka - powiedziala Russell.