Referendum w Katalonii. Łzy policjantów

Lokalna katalońska policja została wysłana do blokowania lokali wyborczych. Część funkcjonariuszy wykonała rozkaz wbrew swoim prywatnym poglądom. Policjanci mieli łzy w oczach, gdy pilnowali porządku.

Aktualizacja: 02.10.2017 09:54 Publikacja: 02.10.2017 09:24

Referendum w Katalonii. Łzy policjantów

Foto: Facebook

Hiszpański rząd został - wbrew swojej chęci - zmuszony do wysłania policji, by powstrzymać głosowanie, które przerodziło się w farsę - oświadczył na konferencji prasowej przedstawiciel rządu centralnego w Katalonii Enric Millo. "Zostaliśmy zmuszeni do zrobienia czegoś, czego nie chcieliśmy" - dodał.

Na opublikowanym w internecie nagraniu widać członków katalońskiej policji Mossos d’Esquadra w mieście Vielha. Funkcjonariusze mieli łzy w oczach i zakrywali twarze, gdy uniemożliwiali mieszkańcom Katalonii wzięcie udziału w głosowaniu. W tle widać klaszczący i wiwatujący tłum ludzi. Mieszkańcy miasta podchodzili do policjantów i okazywali im zrozumienie. 

Katalonia chce niepodległości

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull,w referendum wzięło udział ok. 42,3 proc. z uprawnionych do głosowania 5,34 mln Katalończyków.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych