Znany fotograf Shane Balkowitsch, który wykonał zdjęcie, nazwał je „Stojąc za nami wszystkimi”. W rozmowie z Bismarck Tribune” stwierdził, że jest to „jego najważniejsze dzieło”.

Zdjęcie przedstawia 16-letnią Gretę Thunberg patrzącą w dal podczas wizyty w rezerwacie Standing Rock Sioux w Dakocie Pólnocnej. Zostało wykonane przy pomocy techniki mokrej płyty kolodionowej, która polega na pokryciu różnymi chemikaliami szklanej płyty przed włożeniem jej do aparatu i później wywołaniem negatywu.

Thunberg opublikowała wcześniej cyfrową reprodukcję na Twitterze, gdy opuszczała Amerykę Północną 13 listopada.

Balkowitsch dowiedział się, że Thunberg będzie w rezerwacie i planował się tam z nią spotkać, ponieważ Szwedka nie miała czasu na wizytę w jego studiu. Na swoją pracę miał tylko 15 minut - harmonogram aktywistki był bardzo napięty - tłumaczył.

Odwiedzający Bibliotekę Kongresu będą mogli wypożyczyć zdjęcie do obejrzenia. Jego autor zwrócił uwagę, że fotografia przetrwa inne, drukowane zdjęcia Thunberg, ponieważ została wykonana przy użyciu halogenków srebra, które nie blakną z czasem. - Ten obraz przetrwa, gdy jej ani mnie już nie będzie - powiedział Balkowitsch, cytowany przez Associated Press.

Inne zdjęcie, zbliżenie twarzy Thunberg, ma trafić do Muzeum Historii Szwecji w Sztokholmie.