Porozumienie zostało podpisane w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i będzie obowiązywało od 1 maja 2020 r. Żołnierze - ochotnicy WOT otrzymają specjalne karty lojalnościowe, które obniżą wartość rachunku za benzynę o 8 groszy na jednym litrze.

Od ponad roku ze zniżek na stacjach paliw ORLEN korzystają m.in. strażacy ochotnicy z Ochotniczych Straży Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. MON zapowiedział, że będzie prowadziło rozmowy z ORLEN, aby program lojalnościowy objął też weteranów.

Z komunikatu wydanego przez PKN ORLEN wynika, że program umożliwi ochotnikom z WOT "jeszcze efektywniejsze zaangażowanie się w walkę z epidemią koronawirusa oraz wykonywanie zadań zapewniających bezpieczeństwo wszystkim obywatelom".

- Po raz kolejny okazuje się także, że kapitał jednak ma narodowość i odpowiedzialna postawa wielu polskich firm, w tym PKN ORLEN, które w czasie kryzysu solidarnie wspierają państwo, jest tego dowodem – powiedział podczas podpisania porozumienia prezydent Andrzej Duda.

- Rola Wojsk Obrony Terytorialnej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak trudnym czasie, jakim jest epidemia koronawirusa. Rabat na paliwo dla tej grupy to wyraz naszego uznania i wsparcie w dalszych działaniach. Podpisana umowa oznacza, że już wkrótce tysiące żołnierzy-ochotników WOT będzie mogło korzystać z atrakcyjnych zniżek na paliwo – stwierdził Daniel Obajtek prezes Zarządu PKN ORLEN.

- W mojej ocenie, program PKN ORLEN wzmacnia postawy proobywatelskie, zachęca do podejmowania służby wojskowej, ale też buduje coś, czego bardzo potrzebujemy – prestiż munduru i służby. Dużą jego wartością jest też to, że zaszczepiamy w naszych żołnierzach patriotyzm gospodarczy, będą oni bowiem korzystać ze stacji polskiego koncernu – mówił gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak podaje biuro prasowe PKN ORLEN karty zniżkowe zawierające logo Wojsk Obrony Terytorialnej będą dystrybuowane za pośrednictwem dowództwa WOT, a ich aktywacja nastąpi 1 maja 2020 r. Program lojalnościowy uprawnia do indywidualnego korzystania przez członków tej formacji z rabatu w wysokości 8 gr brutto za 1 litr paliwa na wszystkich stacjach ORLEN. "W WOT pełni służbę 22 tys. żołnierzy. Dla PKN ORLEN oznacza to również wysoki potencjał do zwiększenia wolumenów sprzedaży na stacjach paliw" - czytamy w komunikacie PKN ORLEN.

Podpisanie tego porozumienia spowodowało krytykę w mediach społecznościowych. Autorzy takich wpisów wskazywali, że to krok do podziału żołnierzy na lepszych i gorszych, bowiem poza tym programem są żołnierze innych rodzajów wojsk. Ministerstwo obrony w odpowiedzi stwierdziło na TT, że będzie dążyło, aby objąć tym programem też weteranów.