Czego nie ukrywają wojskowe tajne służby. Jawna lista siedzib SKW

Znamy adresy kilkudziesięciu obiektów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wiemy ile dostarczanych jest do niektórych obiektów tej służby specjalnej każdego dnia posiłków.

Publikacja: 13.10.2023 03:00

Służba Kontrwywiadu Wojskowego

Służba Kontrwywiadu Wojskowego

Foto: SKW

Wyłuskanie takich danych zajęło nam kilkadziesiąt minut. Wystarczyło uważnie przejrzeć dokumenty związane z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, organizowanymi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wszystkie dokumenty są jawne, znajdują się na platformie zakupowej SKW, a dostęp do niej jest otwarty.

Jawna lista obiektów SKW

I tak w postępowaniu dotyczącym świadczenia usług pocztowych dla placówek SKW w latach 2020-2024 w załączniku nr 2 podane są dokładne adresy 21 obiektów tej służby na terenie całego kraju. Poza oficjalnie podawanymi na stronie internetowej SKW adresami centrali w Warszawie i sześciu Inspektoratów, wiemy, że obiekty wojskowego kontrwywiadu znajdują się też np. w Elblągu, Świnoujściu, Giżycku, Czerwieńsku, Kielcach, Chorzowie (nie podajemy dokładnych adresów).

Czytaj więcej

Były wiceszef SKW: Rezygnacja oficerów to krzyk, by armia była apolityczna

W Specyfikacji Warunków Zamówienia na dostarczenie posiłków dla ośrodków SKW w Skierniewicach i Sękocinie Starym podana jest dokładna liczba dostarczanych do tych obiektów posiłków tzw. racji dziennych. Na tej podstawie możemy wnioskować ile może przebywać w nich osób. Kolejne dane adresowe znajdujemy w specyfikacji SIWZ na usługi wywozu odpadów komunalnych i odpadów zbieranych selektywnie. W dokumentacji tej podano adresy kompleksów budynków w Sękocinie Starym, Skierniewicach, Gdyni, ale także obiektu SKW w Sopocie. Z dokumentacji przetargowej świadczenia usług serwisowania pojazdów służbowych SKW w latach 2023-2025 wiemy, że dysponuje ona 285 pojazdami nie starszymi niż dziesięcioletnie i 156 jeszcze starszymi, najwięcej jeździ ich po Warszawie - 230. Możemy też dowiedzieć się, gdzie są one serwisowane.

Jak zakamuflować informacje o obiektach Służby Kontrwywiadu Wojskowego

- Ja tego nie rozumiem, tym bardziej, że służby specjalne szczególnie powinny chronić swoje dane. W przypadku SKW – moim zdaniem, może ona organizować przetargi jako jednostka wojskowa. Gdy dzisiaj przetargi organizuje np. Jednostka Wojskowa Grom, to nie podaje nazwy, ale numer jednostki wojskowej - mówi proszony o komentarz płk. Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Wywiadu Wojskowego, ekspert do spraw bezpieczeństwem Fundacji „Stratpoints”. Zdaniem byłego oficera kontrwywiadu kamuflaż obiektów jest elementem zabezpieczenia funkcjonowania tej służby. – To nie jest tak, że służby wywiadowcze obcych państw wszystko wiedzą, nie należy im pomagać w tym, aby wiedzieli więcej – dodaje płk. Maciej Matusiak.

Płk. Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu uważa, że problem maskowania obiektów i „legendowania” funkcjonariuszy jest lekceważony. I zastrzega, że od ponad trzydziestu lat ten problem nie tylko dotyczy służb wojskowych, ale też cywilnych. Jego zdaniem jest możliwe kamuflowanie obiektów SKW, które mogą skryć się w strukturach wojskowych – jako jednostki wojskowe. - Służby wywiadu zewnętrznego działają pod przykryciem dyplomatyczny – przypomina. – Jestem zaskoczony tym, że SKW tego nie robi, być może nie ufają wojsku, lub lekceważą ten problem. To świadczy, że kwestie bezpieczeństwa leżą odłogiem - uważa płk. Grzegorz Małecki. I dodaje, że ten problem powinien zostać rozwiązany kompleksowo i systemowo, a także wypracowany nowy model. - Tym powinien się zająć koordynator do spraw służb specjalnych – mówi „Rzeczpospolitej”. Przypomina, że dzisiaj problemem dla funkcjonariuszy służb specjalnych jest chociażby to, że mogą się zdekonspirować gdy np. składają zaświadczenia o zatrudnieniu do przedszkola, gdy ich dzieci są tam przyjmowane, czy do banków. W dokumentach tych jest wpisane gdzie pracują.

Kiedy SKW nie musi stosować prawa zamówień publicznych

Zapytaliśmy wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej czy podawanie w dokumentach przetargowych adresów obiektów SKW jest zgodne z obowiązującym prawem, a także czy dane te mogą zostać ukryte, gdyż może to doprowadzić do identyfikacji funkcjonariusz SKW? Tradycyjnie Centrum Operacyjne MON nie odpowiedział na pytania „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

W armii tli się protest cywilów. Będzie eskalacja?

- Jeśli SKW udziela zamówień związanych z celami swojej działalności wywiadowczej, to nie musi w ogóle stosować przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. O zaklasyfikowaniu zwłaszcza usług jako podlegających wyłączeniu będzie decydowało m.in. to czy ich świadczenie będzie związane z korzystaniem z informacji niejawnych lub poufnych z uwagi na bezpieczeństwo. Jeśli te warunki nie są spełnione, to SKW udziela zamówień klasycznych, a zatem w pełni jawnych. Będą one dotyczyły zapewne w praktyce takich zamówień, które nie są związane ze specyfiką działalności SKW i mają charakter ogólno - organizacyjny – tłumaczy nam Tomasz Zalewski radca prawny i partner kancelarii Bird&Bird. - Jeśli lokalizacja danych obiektów SKW jest jawna, to trudno traktować usługi związane z usługami pocztowymi czy odbioru odpadów w tych lokalizacjach za związane z celami działalności kontrwywiadowczej. Jeśli nie są jawne, zamówienie na takie usługi powinno być wyłączone z ustawy pzp. Podobnie jest w przypadku dostarczania posiłków – z tym, że tutaj można się zastanawiać, czy liczba posiłków rzeczywiście nie powinna mieć charakteru poufnego. Zależy to od tego czy takie dane nie są już publiczne, czy liczba ta nie dotyczy np. tylko pracowników administracyjnych albo czy takie dane nie wynikają z innych publicznie dostępnych informacji – dodaje Tomasz Zalewski.

Wyłuskanie takich danych zajęło nam kilkadziesiąt minut. Wystarczyło uważnie przejrzeć dokumenty związane z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, organizowanymi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wszystkie dokumenty są jawne, znajdują się na platformie zakupowej SKW, a dostęp do niej jest otwarty.

Jawna lista obiektów SKW

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Dymisje najważniejszych polskich generałów. Coś takiego nigdy się nie zdarzyło
Wojsko
Polityk Lewicy donosi do prokuratury na Błaszczaka. Za ujawnienie planu Warta
Służby
CBA donosi na byłego szefa CBA. Chodzi o zakup "lokalu mieszkalnego"
Służby
Szmydt był rosyjskim agentem? Jedna z tez
Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami