Cały czas obowiązuje ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed silnym wiatrem i burzami. - Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – radzi RCB.

To nie była spokojna noc w Polsce. - Ponad 260 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, to prawie nic w skali kraju. Można powiedzieć, że było spokojnie, bo zapowiadało się dużo gorzej. W niektórych rejonach pojawiły się wczoraj ostrzeżenia przed burzami nawet trzeciego stopnia – przekazał Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej w rozmowie z PAP.

Na szczęście żadnych poważniejszych zdarzeń nie odnotowano. Strażacy wyjeżdżali głównie do połamanych drzew czy gałęzi. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Strażacy interweniowali w zasadzie tylko na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

W Wielkopolsce do godziny ósmej rano strażacy interweniowali już ponad 40 razy. - Sytuacja cały czas się zmienia, wciąż wpływają nowe zgłoszenia, najwięcej od rana, ale nie było żadnych szczególnych zdarzeń – podała straż pożarna.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przewróconych konarów drzew na drodze. Od piątku wieczorem do soboty rano strażacy pojęli 263 interwencje, najwięcej w woj. dolnośląskim – 52, lubuskim – 44 i wielkopolskim – 42.

Już w piątek w ciągu dnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało Polakom ostrzeżenia o możliwych burzach i wichurach.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym wietrze dla powiatów gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego i sławieńskiego, dla Koszalina i Świnoujścia, a także dla powiatów białogardzkiego, drawskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego.

Dziś do końca dnia obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla niemal całego kraju. W porywach może wiać nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Temperatura w prawie całym kraju nie przekroczy 22 st. C. , a wiatr będzie potęgował odczucie chłodu. Możliwe są też opady.

- Miejscami, głównie na wschodzie, burze. Na południu, nad morzem około 13 st. C. Wiatr dość silny i silny, w porywach do 90 km/h, nad morzem do 100 km/h, północno-zachodni – ostrzega  IMGW, w mediach społecznościowych.