- Cieszymy się ze względu na spotkanie z ministrem i jak zawsze mamy nadzieję, że będą to konstruktywne rozmowy. Naszym celem jest przede wszystkim poprawa sytuacja pacjentów. Czujemy się zaszczyceni mogąc ich reprezentować – mówi Damian Patecki, współzałożyciel Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL).

Zaproszenie na spotkanie 17 stycznia wysłał do szefa PR OZZL Piotra Pisuli wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Renegocjacje warunków porozumienia, zawartego 8 lutego 2018 r., odbędą się o godz. 13 w Sali Kolegialnej ministerialnego gmachu przy ul. Miodowej 15.

„Niniejsze spotkanie stanowić będzie realizacje zapisów Porozumienia, zgodnie z którym jego strony w styczniu 2020 r. dokonać mają oceny wypełnienia postanowień w nim zawartych oraz podjąć rozmowy na temat możliwych dalszych działań w obszarach objętych porozumieniem" – napisał wiceminister Cieszyński. Dodał, że styczniowe rozmowy zakładają par. 2,7 i 18 umowy podpisanej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Rozmowy mają dotyczyć finansowania ochrony zdrowia, wynagrodzeń lekarzy i warunków ich kształcenia.

O renegocjacjach porozumienia z lutego 2018 r., która zakończyła wielotygodniową akcję wypowiadania klauzuli opt-out (pozwalającej na pracę ponad 48 godz./tydz.), pisaliśmy w noworocznym wydaniu „Rzeczpospolitej".

Jak zapowiadają negocjatorzy porozumienia sprzed dwóch lat, tym razem ich żądania będą poważniejsze. Rezydenci wracają do wieloletniego postulatu wzrostu finansowania wynagrodzeń lekarzy specjalistów do trzech średnich krajowych, lekarzy rezydentów do dwóch średnich, a lekarzy stażystów do jednej średniej. Uważają też, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia powinien następować szybciej. Zależy im także na zmianie warunków kształcenia.