Kiedy nauka pływania jest zwolniona z VAT

Nauczyciel nie może stosować zwolnienia z VAT gdy świadczy usługi nauki pływania na rzecz szkoły, co zwiększa koszt szkoły o 23 proc.

Publikacja: 24.04.2018 06:00

Kiedy nauka pływania jest zwolniona z VAT

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji z 26 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.597.2017.2.AW) rozstrzygnął kwestię zastosowania zwolnienia z VAT usług nauki pływania świadczonych przez nauczyciela. Interpretacja została wydana na wniosek instruktora nauki pływania, który od 2014 prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Przedstawiając stan faktyczny sprawy, instruktor wskazał że lekcje nauki pływania odbywają się w ramach edukacji szkolnej dzieci i młodzieży w wieku 4-14 lat. Podopieczni instruktora, oprócz udziału w lekcjach, biorą także udział w zawodach pływackich. Wnioskodawca podał, że w celu świadczenia swoich usług zawarł umowę ze szkołą podstawową, na podstawie której świadczy usługi dla siódmych klas tej szkoły (około 90 uczniów) oraz umowę z radą rodziców, na mocy której świadczy usługi na rzecz innej szkoły podstawowej, z której na jego lekcje uczęszcza 47 uczniów. Ponadto, wnioskodawca ma podpisane indywidualne umowy z ok. 130 rodzicami uczniów, którzy pobierają u niego lekcje nauki pływania.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem