Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.06.2018 06:20 Publikacja: 26.06.2018 06:20
Foto: Adobe Stock
- Rada gminy zamierza podjąć uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu udzielania i rozliczania dotacji służących rozwojowi sportu. W celu realizacji uchwały chce wprowadzić zapisy umożliwiające wójtowi procedurę przyznania dotacji, w tym prawo wzywania podmiotów do uzupełniania wniosków. Wysokość dotacji ma wynieść do 70 lub do 80 proc. kosztów danego zadania sportowego (np. zakup sprzętu). Czy takie zapisy będą właściwe?
Analiza podanej problematyki wymaga odniesienia się do regulacji ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Z art. 27 ust. 2 tej ustawy wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego, o którym mowa w ust. 1, wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. We wspomnianym ust. 1 ustawodawca postanowił, że tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Warto zauważyć, że ww. przepis stanowi delegację m.in. dla rady gminy do ustalenia warunków i finansowania zadań z zakresu sportu. Przy tym, nie jest to obligatoryjne dla jednostki samorządu terytorialnego, o czym świadczy użycie sformułowania „może określić w drodze uchwały". Co jednak istotne, jeśli jednostka już się zdecyduje na taki krok, to musi przestrzegać delegacji ustawowej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas