VAT w gminie: mały czynsz nie dał odliczenia - wyrok NSA

Gmina, która zmienia sposób użytkowania boiska z nieodpłatnego na odpłatny, ale za symboliczną kwotę, nie staje się podatnikiem VAT.

Aktualizacja: 28.10.2019 15:33 Publikacja: 28.10.2019 15:33

VAT w gminie: mały czynsz nie dał odliczenia - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił samorządowi prawa do odliczania VAT. Sąd nie zgodził się, że w spornej sprawie ustanowienie symbolicznego czynszu otwiera furtkę do korekty.

Sprawa dotyczyła miejskiego boiska. We wniosku o interpretację miasto wyjaśniło, że po skończeniu inwestycji w grudniu 2012 r. infrastruktura została przekazana do bezpłatnego użytkowania. Nie była i nie jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych ze względu na swój charakter. Miasto tłumaczyło, że obecnie rozważa przekazanie boiska w dzierżawę na podstawie umowy gminnemu środkowi kultury za symboliczny, kilkuset złotowy roczny czynsz. Po przekazaniu boisko nadal ma być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. A miasto wcześniej nie odliczyło wydatków poniesionych na jego budowę. W ocenie miasta poprzez zmianę sposobu użytkowania z nieodpłatnego na odpłatne zyska prawo do odliczenia - przez korektę - podatku związanego z inwestycją.

Fiskus takiej możliwości się nie dopatrzył. Za to rację samorządowcom przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Sprawa trafiła na wokandę NSA, ale okazała się nie tak prosta. Skład orzekający powziął poważne wątpliwości. I wystąpił o uchwałę czy obowiązana do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty gmina, działając w charakterze organu władzy, poniosła wydatki na inwestycję, którą dla ich realizacji przekazała do bezpłatnego użytkowania samorządowej jednostce, przez zmianę formy z nieodpłatnej na odpłatną, za symboliczną kwotę, działa w tym zakresie jako podatnik VAT.

Ostatecznie siedmioosobowy skład uchwały nie podjął, ale wydał wyrok, który okazał się korzystny dla fiskusa.

Po analizie przepisów i orzecznictwa, w tym unijnego, NSA uznał, że w spornym przypadku miasto nie działa jako podatnik VAT. Zgodził się z fiskusem, że przez cały czas - przed i po zmianie sposobu użytkowania - boisko służyło do realizacji zadań własnych. Jak tłumaczyła sędzia NSA Maria Dożynkiewicz trudno uznać, że zmiana formy korzystania z nieodpłatnej na odpłatną, za symboliczny czynsz, miała cel ekonomiczny.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt I FSK 164/17

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku