Szczegółowy przepis umożliwiający przejście uprawnień fundatorskich gmin warszawskich na miasto stołeczne Warszawę wprowadza wchodząca w życie 13 stycznia nowelizacja ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy ( DzU nr 1826).
Likwidację 11 gmin warszawskich, powiatu warszawskiego oraz związku komunalnego miasta stołecznego Warszawy i przekształcenie ich w jedną gminę - miasto stołeczne Warszawę - przeprowadzono ustawą z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (dalej: ustawa warszawska).
Zgodnie z jej art. 20 ust. 2 miasto Warszawa stało się następcą prawnym zniesionych gmin. Jednakże w przepisach ustawy warszawskiej nie zostały uwzględnione uprawnienia gmin jako fundatorów fundacji przez nie powołanych. Zgodnie z uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 1 lutego 2000 r. "uprawnienia fundatora dotyczące powołania organów fundacji nie przechodzą na jego następcę prawnego". Uprawnienia te określane są jako niezbywalne i niemajątkowe. W razie utraty bytu prawnego przez fundatora taka fundacja podlega likwidacji na podstawie art. 15 ustawy o fundacjach.
Nowelizacja wprowadza jednak szczegółowy przepis do ustawy warszawskiej umożliwiający przejście uprawnień fundatorskich gmin na miasto stołeczne Warszawę. W dyskusji nad jej projektem padał argument, że zapewni to swoisty powrót majątku do samorządu miasta. Bezpośrednim skutkiem wejścia w życie ustawy będzie np. objęcie przez miasto uprawnień dotychczasowego fundatora, to jest dawnej gminy Warszawa Centrum, w Fundacji Warszawianka -Wodny Park.