Gminy, starostowie i marszałkowie zaoferują takie podwyżki, na jakie ich stać

Żadna z osób należących do tej grupy zawodowej nie straci na nowelizacji. Zmienione płace nie mogą się bowiem okazać niższe od dotychczas pobieranych

Aktualizacja: 14.05.2008 08:58 Publikacja: 14.05.2008 01:47

Gminy, starostowie i marszałkowie zaoferują takie podwyżki, na jakie ich stać

Foto: Rzeczpospolita

Takie gwarancje przewidują przepisy przejściowe obydwu noweli do rozporządzeń z 22 kwietnia 2008r. (patrz ramka). Nie wolno zatem zmniejszyć wynagrodzenia w myśl nowych zasad. Obowiązują one od 29 kwietnia 2008r., ale faktycznie z mocą wsteczną od 1 stycznia bieżącego roku. Zmieniły się również zasady przyznawania dodatku specjalnego oraz przybyło stanowisk, na jakich można obsadzać samorządowców. Od 30 kwietnia pracownicy ci nie otrzymają już dodatku za pracę w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych. Kierowcy natomiast nie uzyskają dodatku za dodatkowe zadania. Zmodyfikowane rozporządzenia pozwalają podwyższyć wynagrodzenia zarówno tych, którzy zarabiali na poziomie minimalnym, jak i tych, którzy otrzymywali maksymalne wynagrodzenia.

Wyższe widełki płacowe dotyczą więc przede wszystkim pracowników jednostek samorządu terytorialnego, czyli zatrudnionych w:

- jednostkach budżetowych, np. bibliotekach publicznych, ośrodkach pomocy społecznej, szkołach publicznych (kadra administracyjna), zespołach szkół, urzędach skarbowych, urzędach pracy,

- gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych, np. bufetach lub stołówkach dla pracowników jednostek budżetowych czy warsztatów szkolnych przy szkołach zawodowych,

- zakładach budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, np. przedszkolach, żłobkach, domach kultury,

- naczelnych urzędach samorządowych, czyli gminie, starostwie, urzędach marszałkowskich.

Stawki wynagrodzenia pracowników ustalone po nowemu nie mogą spaść od 1 maja bieżącego roku poniżej tych, jakie oni otrzymywali przed tą datą. To główna zasada wynikająca z przepisów przejściowych obydwu nowelizacji. Reguła to obejmuje zarówno załogi urzędów gminnych, powiatowych czy marszałkowskich, jak i innych jednostek samorządowych, np. przedszkoli publicznych. Dotyczy to również wyrównania przysługującego im z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 r. Dla przykładu: gdyby inspektor miał po zmianach zarabiać mniej, jego pensja jest nie do ruszenia; tym bardziej nie można od niego wymagać zwrotu wypłaconego mu zawyżonego wynagrodzenia za styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj. Szczególną opieką regulacje objęły głównych księgowych szkół, bibliotek publicznych, urzędów pracy czy przedszkoli, którzy należą po zmianach do grupy objętej widełkowym systemem płacowym.

Podwyżki wprowadziły nowele z 22 kwietnia 2008r. (odpowiednio DzU nr 73, poz. 430 i 431) do dwóch rozporządzeń Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w:

- jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.),

- urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku