Bez dodatku za język obcy

Kartograf lub geodeta posługujący się w pracy językiem obcym nie będzie już dostawał za jego znajomość dodatku do wynagrodzenia

Aktualizacja: 14.05.2008 08:16 Publikacja: 14.05.2008 01:47

Zamiast dwóch dotychczasowych rozporządzeń płace dla niektórych pracowników transportu, budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej będzie regulować jedno. Scala ono wcześniejsze rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z:

- 18 września 2007 r. (DzU nr 177, poz. 1248) dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw transportu;

- z 18 lipca 1996 r. (DzU nr 95, poz. 437 ze zm.) dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw budownictwa i gospodarki przestrzennej.

Nowe rozporządzenie dotyczy zatrudnionych w:

- Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego – tak jak dotychczas,

- Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, jednostkach obsługi inwestycyjnej (zarządach inwestycji), innych jednostkach działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej, do których stosowało się rozporządzenie z 18 lipca 1996 r.

Warunki wynagradzania z rozporządzenia nie odnoszą się do dyrektora, zastępcy dyrektora i głównego księgowego jednostek działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej, podobnie jak do osób zajmujących te stanowiska w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz BOTM. Ich dotyczy ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (DzU nr 26, poz. 306 ze zm.) lub ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych (DzU nr 170, poz. 1217 ze zm.).

U zatrudnionych w tych instytucjach nowe rozporządzenie oznacza spore zmiany. Polegają one na rezygnacji z:

- dodatku za znajomość języka obcego,

- dodatku za pełnienie funkcji brygadzisty,

- dodatku za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,

- wynagrodzenia ryczałtowego dla kierowcy oraz dodatku za powierzone mu dodatkowe czynności niewchodzące w zakres jego normalnych obowiązków.

Ponadto nie wymienia się już form wynagradzania dla zatrudnionych robotników (czasowa, czasowo-premiowa, akordowa).

Likwidacji dodatków nie może jednak odczuć pracownik, bo § 16 rozporządzenia gwarantuje utrzymanie dotychczasowego wynagrodzenia zatrudnionych 1 czerwca 2008 r. Tego dnia zaczynają obowiązywać regulacje w sprawie dodatku specjalnego. Szef będzie go mógł przyznać za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych lub powierzenie dodatkowych zadań albo ze względu na charakter lub warunki wykonywania pracy przez pracownika.

Załącznik nr 1 rozporządzenia określa podwyższone stawki wynagrodzenia zasadniczego dla dwóch grup. W jednej mieszczą się pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, gdzie wynagrodzenia wzrastają od 2,3 do 10 proc., a w drugiej – pozostali, gdzie minimalne kwoty wynagrodzenia rosną od 3,5 do 17 proc., a maksymalne o ok. 10 proc.

Minimalną kwotę wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania podciągnięto we wszystkich jednostkach do 1100 zł. W tabeli stanowisk zaszeregowań i kwalifikacji podzielono zatrudnionych na pracowników zarządzających w imieniu pracodawców zakładami pracy (tabela I), która ma zastosowanie do dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego wszystkich jednostek. Oprócz dotychczasowych tabel dla pracowników Centrum Unijnych Projektów Transportowych (tabela II) i Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego (tabela III) dodano tabele uwzględniające stanowiska specyficzne występujące wcześniej w jednostkach obsługi inwestycyjnej (zarządach inwestycji) oraz w innych jednostkach działających w zakresie budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (tabela IV). Ostatnia tabela dotyczy pozostałych pracowników.

Rozporządzenie weszło w życie 12 maja i dotyczy wynagrodzeń należnych od 1 stycznia br. Tylko przepisy o dodatku specjalnym zaczną obowiązywać 1 czerwca br.

Podstawa prawna:

rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Centrum Unijnych Projektów Transportowych, w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego oraz państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (DzU nr 80, poz. 478)

Zamiast dwóch dotychczasowych rozporządzeń płace dla niektórych pracowników transportu, budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej będzie regulować jedno. Scala ono wcześniejsze rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z:

- 18 września 2007 r. (DzU nr 177, poz. 1248) dla pracowników podległych ministrowi właściwemu do spraw transportu;

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku