Aktualizacja: 25.03.2020 02:00 Publikacja: 25.03.2020 02:00
Foto: AdobeStock
Rada gminy może w ramach przysługującego jej władztwa planistycznego wpływać na miejscową przedsiębiorczość, określając w planie lokalizację poszczególnych funkcji usługowych i produkcyjnych. Dotyczy to każdego rodzaju działalności gospodarczej, nie tylko tej poddanej szczególnej regulacji ustawowej (jak chociażby tzw. wielkopowierzchniowe obiekty handlowe). Korzystanie przez gminę z przysługującego jej władztwa limitowane jest jednak przez wiele czynników określonych w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.), m.in. prawo własności. Z drugiej strony prawo to kształtowane jest przez ustalenia planu miejscowego (art. 6 ust. 1 u.p.z.p. i art. 140 k.c.), który jako akt o charakterze rzeczowym nadaje status prawny określonej nieruchomości (wyrok SN z 21 stycznia 2010 r., sygn. I CSK 210/09). Po wejściu w życie planu miejscowego możliwe jest kwestionowanie jego ustaleń, wymaga to jednak wykazania istotnego naruszenia zasad lub trybu sporządzania tego aktu prawa. Zgodzić się należy z wyrokiem WSA , że zróżnicowanie w planie miejscowym przeznaczenia terenów, nawet przy jednej ulicy czy sąsiadujących ze sobą, samo w sobie nie stanowi o naruszeniu zasady równości. Istotne są kryteria i motywy wprowadzenia takiego zróżnicowania.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Na postanowienie w sprawie dodatkowego opisu i oszacowania wartości nieruchomości z art. 110u § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przysługuje zażalenie.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Organ, określając wysokość odszkodowania za wywłaszczenie mógł wykorzystać operat szacunkowy wykonany 21 miesięcy wcześniej, ale powinien był dopełnić formalności wymaganych prawem.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas