Ze względu na wiele zadań, które muszą realizować jednostki samorządu terytorialnego, coraz większe są ich potrzeby finansowe. W szczególnej sytuacji są te, które zaplanowały duże inwestycje i ubiegają się lub zamierzają się ubiegać o środki unijne. Taki projekt trzeba wykonać zgodnie z harmonogramem i umową o dofinansowanie. To oznacza, że trzeba zagwarantować środki na realizację projektu oraz utrzymać odpowiednią płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych dodatkowych kosztów, które zawsze w trakcie realizacji dużej i długotrwałej inwestycji mogą się pojawić.
Jedną z możliwości pozyskania środków – emisję obligacji komunalnych – opisywaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/214387.html]"Jak zdobyć środki na inwestycje"[/link]. To ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych. Gama tych ostatnich jest oczywiście bardzo szeroka. Jednak i dla samych kredytów udzielanych przez banki komercyjne jest ciekawa alternatywa.
[srodtytul]Kredyt z Europy[/srodtytul]
Europejski Bank Inwestycyjny został utworzony już w 1958 r. Jego celem było i jest udzielanie kredytów oraz pożyczek na realizację przeróżnych inwestycji. Ich cechą wspólną powinno być jednak to, że przyczyniają się do harmonijnego rozwoju krajów i regionów Unii Europejskiej.
Dlatego EBI udziela pożyczek zarówno sektorowi publicznemu, jak i prywatnemu, ale w określonych dziedzinach (zobacz też w ramce obok), takich jak: