Uchwalona 21 listopada 2008 r. ustawa o pracownikach samorządowych umożliwiła wójtom, starostom oraz marszałkom zatrudnianie osób na stanowiskach doradców i asystentów. [b]Zatrudnienie to – na podstawie umowy o pracę – następuje na czas określony. Jest nim czas pełnienia funkcji przez wójta, starostę czy marszałka.[/b]
Interesująco z punktu widzenia prawa pracy przedstawia się sposób określania czasu pełnienia funkcji np. wójta w umowie o pracę doradcy lub asystenta. Zgodnie bowiem z utrwalonym w nauce prawa pracy poglądem czas trwania zatrudnienia można określić w umowie na czas określony jedynie datą pewną. Można oczywiście w takiej umowie wskazać jako datę kończącą stosunek pracy z zastępcą dzień końca kadencji wójta, ale jak należy postąpić, gdy wójt straci swoją funkcję przed tą datą, np. wcześniej utraci mandat? W takiej sytuacji [b]należałoby przyjąć, że wygaśnięcie mandatu wójta, starosty czy marszałka skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy doradcy czy asystenta.[/b] Zauważyć jednak należy, że ustawodawca wprost takiego rozwiązania nie wprowadza.
Co prawda zastępca wójta jest zatrudniony na podstawie powołania, ale również w jego wypadku pojawiają się wątpliwości, czy jest pracownikiem zatrudnionym na czas określony czy nieokreślony.
[srodtytul]Problemy z wicewójtem[/srodtytul]
Swojego zastępcę lub zastępców powołuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), wydając w tej sprawie stosowne zarządzenie, w którym określa również ich kompetencje (art. 26a ustawy o samorządzie gminnym). Z kolei według art. 28e omawianej ustawy wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy. Jeżeli natomiast mandat wójta wygasa wraz z końcem kadencji, to zastępca pełni swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowego zastępcę (art. 29 ust. 2 ustawy).
Czy zatem stosunek pracy zastępcy wójta nawiązuje się na czas oznaczony, czy nieoznaczony? Czy powołanie następuje jedynie na okres trwania kadencji wójta, czy raczej jest on powoływany na czas nieoznaczony, a jedynie w niektórych wypadkach stosunek pracy ulega wcześniejszemu rozwiązaniu (wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji, powołanie nowego zastępcy).