[b]Członkiem organu wykonawczego może zostać zarówno powiatowy radny, jak i osoba wybrana spoza rady.[/b] Jeżeli do zarządu kandyduje radny, to nie ma do niego zastosowania zasada wyrażona w art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym zabraniająca radnemu udziału w głosowaniu, gdy dotyczy to jego interesu prawnego. Oznacza to, że[b] każdy radny jest uprawniony do głosowania w sprawach wyboru starosty, wicestarosty i pozostałych członków zarządu nawet w przypadku, gdy sam jest kandydatem.[/b] Głosowanie będzie ważne nawet w sytuacji, gdy radny poprze własną kandydaturę.
[srodtytul]Decyduje statut jednostki[/srodtytul]
Przepis art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BB59EA2354AB4714F73F7200718FAF20?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych [/link]określa podstawy zatrudnienia w jednostkach samorządu terytorialnego. Zgodnie z jego treścią na podstawie wyboru zatrudnieni są w starostwie powiatowym starosta, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu – jeżeli statut powiatu tak stanowi. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że to od zapisów statutu zależy, którzy członkowie zarządu będą zatrudnieni na podstawie wyboru, a którzy będą pełnić swoje funkcje honorowo. Moim zdaniem jednak uzasadnione jest, aby przynajmniej osoby na stanowiskach starosty i wicestarosty były zatrudnione na podstawie wyboru. Uwaga! Pamiętać jednak należy, że [b]to statut decyduje, czy funkcję członka zarządu powiatu pełni honorowo zarówno osoba wybrana spośród radnych, jak i spoza jej składu.[/b] Statut powiatu nie jest natomiast władny określić inną niż wybór podstawę zatrudnienia dla członków zarządu.
[srodtytul]Niekorzystna zmiana[/srodtytul]
Bardzo enigmatyczne są natomiast przepisy odnoszące się do nieetatowych członków zarządu powiatu. Jeśli bowiem chodzi o tych, którzy jednocześnie są radnymi, to sprawa jest jasna. Otrzymują oni, tak jak wszyscy inni radni, diety. Przysługuje im również zwrot kosztów podróży służbowych (art. 21 ust. 4 ustawy o samorządzie powiatowym). Jednocześnie ustawa mówi, że [b]diety nie przysługują tym radnym, którzy pełnią odpłatnie funkcję członka zarządu powiatu.[/b]
Do 1 stycznia 2009 r. sytuacja w tej mierze była jasna, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych z osobami wybranymi do zarządu spoza rady stosunek pracy zawsze nawiązywany był na podstawie wyboru. Otrzymywali zatem za pełnienie swej funkcji stosowne wynagrodzenie. Obecnie takich przepisów jednak nie ma. Ustawa o pracownikach samorządowych oraz ustawa o samorządzie powiatowym milczą natomiast na temat świadczeń dla członków zarządu powiatu pełniących tę funkcję honorowo, a pochodzących spoza rady. Moim zdaniem [b]oznacza to, że takim członkom organu wykonawczego żadne świadczenia z tego tytułu nie przysługują.[/b] Oczywiście jeżeli statut nie przewiduje, że ze wszystkimi członkami zarządu nawiązuje się stosunek pracy na podstawie wyboru.