Czy o wydanie poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych może wystąpić student, który chce się w przyszłości zatrudnić w służbach specjalnych, albo bezrobotny, który chce w ten sposób zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Okazuje się, że nie. Nie zezwalają na to bowiem przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A82A999895927345CFFED03742D0D756?id=179387]ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst. jednolity DzU z 2005 r. nr 196, poz. 1631 ze zm.)[/link]. Jej przepisy określają szczegółową procedurę uzyskiwania takiego dokumentu.
[srodtytul]Kto sprawdza[/srodtytul]
Aby w ogóle uzyskać prawo dostępu do dokumentów i innych nośników danych opatrzonych klauzulą: zastrzeżone, poufne, tajne i ściśle tajne, trzeba przejść weryfikację. Prawo jej przeprowadzania mają wyłącznie podmioty wymienione w ustawie o dostępie do informacji niejawnych (dalej – udin). Zgodnie z jej przepisami są to służby ochrony państwa, czyli Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Uprawnienie do przeprowadzania postępowań sprawdzających posiadają również pełnomocnicy ds. ochrony informacji niejawnych. Omawiana ustawa zezwala ponadto na przeprowadzanie we własnym zakresie postępowań sprawdzających wobec osób w nich zatrudnionych oraz ubiegających się o przyjęcie do pracy. Są to: Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Więzienna.
[srodtytul]Wniosek i ankieta[/srodtytul]
Do wszczęcia postępowania sprawdzającego konieczny jest wniosek. Składa go zawsze osoba upoważniona do obsady stanowiska związanego z dostępem do informacji niejawnych. Koniecznym warunkiem jest dołączenie do wniosku wypełnionej przez sprawdzaną osobę ankiety bezpieczeństwa osobowego. Podpisanie tego dokumentu jest równoznaczne z wyrażeniem przez tę osobę zgody na podjęcie wobec niej określonych w ustawie czynności. Pamiętać należy, że osoba sprawdzana może zgodę tę wycofać w każdym momencie. Jest to istotne o tyle, że w trakcie weryfikacji sprawdzane są rozmaite, często bardzo osobiste, aspekty życia osoby sprawdzanej. Sprawdzany może również odmówić poddania się określonym czynnościom procedury (np. badaniom psychiatrycznym mającym na celu stwierdzenie, czy nie cierpi na żadne zaburzenia). Pamiętać jednak należy, że cofnięcie zgody, a także odmowa poddania się określonym czynnościom są jednoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o zatrudnienie na stanowisku, na którym poświadczenie bezpieczeństwa jest wymagane.