Wspólnoty mieszkaniowe powstają m.in. w wyniku sprzedaży mieszkań komunalnych ich dotychczasowym najemcom. Każdy z właścicieli lokali ma jednocześnie udział w nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że ma prawo do korzystania z części wspólnych nieruchomości. Jest ponadto obowiązany do ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem, a jednocześnie ma prawo do czerpania pożytków, jakie części wspólne nieruchomości mogą przynosić.
Do części wspólnych nieruchomości zalicza się przede wszystkim te, które służą wszystkim mieszkańcom. Będą to np. [b]klatki schodowe, windy, strych, dach, elewacja, sieci wodociągowo-kanalizacyjne, instalacje centralnego ogrzewania, elektryczne, a także grunt (działka), na której dom stoi.[/b]
Nieruchomością wspólną trzeba zarządzać. Prawo to przysługuje co do zasady wszystkim współwłaścicielom. Oznacza to, że gmina, sprzedając lokale w należącym do niej budynku, przestaje samodzielnie decydować o losach powstałej w ten sposób wspólnoty. Musi dopuścić do głosu także pozostałych współwłaścicieli.
[srodtytul]Decyduje liczba lokali[/srodtytul]
Sposób zarządzania nieruchomością wspólną zależy od liczby wyodrębnionych lub przeznaczonych do wyodrębnienia lokali w danym budynku. W zależności bowiem od ich liczby może powstać albo mała, albo duża wspólnota mieszkaniowa.