Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Dotyczy on zasad finansowania rodzin zastępczych. W ustawie o pomocy społecznej znajdą się kwestie uregulowane dotychczas w przepisach wykonawczych dotyczących określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w rodzinie oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej.

Jest to wykonanie [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 kwietnia 2009 r. (sygn. akt K 6/08)[/b], który zakwestionował regulowanie tych spraw w rozporządzeniu bez odpowiedniego ustawowego upoważnienia. Przepis zawierający delegację przestanie obowiązywać 1 maja. Do tego czasu powinny więc wejść w życie przepisy przewidziane w omawianym projekcie.

Nowością jest to, że w środkach finansowych na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej prowadzonej w domu jednorodzinnym uwzględniono wydatki na czynsz. Zmiana ta pozwoli ująć go w wydatkach na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej. Podobnie jest, gdy placówka rodzinna znajduje się w budynku wielorodzinnym.

Projekt przewiduje także możliwość przyznania przez starostów rodzinom zastępczym świadczeń w wysokości wyższej, niż pozwalają obecne przepisy. Z tym że taka zmiana została już do ustawy wprowadzona – obowiązuje od 24 stycznia w związku z wejściem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=335803]ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (DzU z 2009r. nr 221, poz. 1738)[/link].