Art. 40 ust. 2 pkt. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych[/link] ustala, że odsetki od nieterminowych płatności nalicza i ewidencjonuje się nie później niż na koniec każdego kwartału.
Doprecyzowanie tej zasady znajduje odzwierciedlenie w § 7 ust. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182586]rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych[/link], z którego wynika, że odsetki od należności, w tym również dochodów budżetowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub w wysokości odsetek należnych na koniec kwartału. Należy pamiętać, iż w przypadku braku zapłaty naliczonych odsetek do końca roku obrachunkowego, tj. na dzień bilansowy, należy dokonać urealnienia przychodów finansowych do wysokości odsetek zapłaconych, poprzez utworzenie odpisu aktualizującego.
[ramka][srodtytul]Przykład [/srodtytul]
Samorządowa jednostka budżetowa wystawiła dla swoich kontrahentów noty odsetkowe z tytułu nieterminowego regulowania należności z tytułu dochodów budżetowych. Część firm, które obciążono odsetkami, uregulowało je w wyznaczonym terminie, natomiast część firm do końca roku nie uregulowała naliczonych odsetek. Księgowania związane z ewidencja odsetek od dochodów budżetowych zarówno zapłaconych jak i pozostałych do zapłaty przedstawia się następująco:
[b]1. Naliczenie odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie dochodów budżetowych[/b]